Podle jednoho z autorů expozice Dalibora Ličky bylo na co koukat a hlavně bylo co fotit. Jak by také ne. Vždyť na území Chile se nachází spousta národních parků a přírodních rezervací. Vyjma Ohňové země všichni účastníci navštívili téměř každý kout tohoto nesmírně krásného jihoamerického státu.

„Procestovali jsme chilské národní parky a pohybovali se ve vysokých nadmořských výškách. Fotografie jsou především krajinářského charakteru. Mnohdy se nám naskytl pohled na skutečně překrásné scenérie,“ rozvyprávěl se právě Dalibor Lička. Zmíněná čtveřice strávila v Chile tři týdny. Za tu dobu vzniklo nepřeberné množství povedených snímků. „Nejraději bychom vystavili všechno, ale jsme omezeni prostorem,“ usmíval se jeden ze čtyř autorů expozice Národní parky Chile, kterou pořádá Slezské muzeum.

Jedinečná fauna a flóra

Na cestě po tomto přímořském státu Jižní Ameriky se expedice setkala s unikátními zástupci ze světa fauny i flóry. „Co se týká živočichů, nesmím opomenout vikuně, což jsou místní lamy. V době španělské kolonizace byla tato zvířata téměř vyhubena,“ přidal několik postřehů.

Pro Dalibora Ličku bylo nezapomenutelné setkání i s některými druhy rostlin. Například s dřevinou polylepis: „Roste ve vysokých nadmořských výškách. Někdy klidně i okolo 5000 metrů nad mořem.“ Chile je ovšem hodně členitá země. Na severu se nachází nejsušší poušť na světě Atacama. Na jihu je potom ledovec. „Máme fotografie různých rozkvetlých kaktusů. Někdy rozkvete celá poušť. Stane se tak třeba jedenkrát za rok, ale jedná se o velmi nepravidelnou záležitost,“ posunul se dále člen loňské expedice.

Navštívili i Torres del Paine

Dalibor Lička, Petr Vlk, Vítězslav Plášek a Grzegorz Kusza procestovali spoustu chilských národních parků. Mezi nejkrásnější zcela určitě patřil Torres del Paine. „Podle mého jde o nejfotogeničtější park. Vyfotili jsme kaskády divoké řeky. Hezkých fotografií jsme odsud pořídili několik,“ mínil.

Při cestách po Chile skupina nastřádala spoustu nezapomenutelných zážitků. Nejpovedenější příhodu má Dalibor Lička ze severu země. „Cestovali jsme autem zrovna v době, kdy se v této oblasti konal slavný závod Rallye Dakar. Mávali nám fanoušci podél trati v domnění, že jsme součástí tohoto podniku,“ vysvětloval.

I když je to zatím jen hudba budoucnosti, předběžně se plánuje další expedice. „Chtěli bychom se vydat na Nový Zéland a zmapovat tamní přírodu,“ přiznal Dalibor Lička. Výstava týkající se národních chilských parků startuje v neděli 1. dubna. Probíhat bude ve výstavní budově parku v arboretu. Potrvá až do 31. října.

Petr Dušek