Zkusme si tuto osobu nejprve v krátkosti představit. Už první údaje vás přesvědčí o tom, že tento člověk zasvětil merkuru celý život. V současnosti má u sebe doma v Kyškovicích u Roudnice nad Labem neuvěřitelných tisíc stavebnic, přičemž merkur z nich tvoří převážnou část. Kdybyste se je všechny pokusili zvážit, dosáhli byste na hodnotu blížící se dvěma a půl tunám.

Co se týká Jiřího Mládka je velký paradox, že v mládí mu merkur rodiče nemohli pořídit. „Všechny děti tuto stavebnici měly. Kromě mě. Hrál jsem si, když mě k tomu pustili ostatní. Spousta lidí si myslí, že v době minulého režimu měl merkur každý, ale mýlí se. Už tehdy to byla nákladná záležitost," popisoval Jiří Mládek.

Výstavou, která od tohoto čtvrtka bude k vidění v Hlučíně, chce demonstrovat, jak geniální vynález merkur je. „V prvé řadě je třeba říct, že se jedná o český vynález. Z mého pohledu to je nejgeniálnější dětská stavebnice na světě," pokračoval.

Merkur se stále vyrábí

Jiří Mládek má pro své tvrzení skutečně pádná opodstatnění. Spoléhá především na průzkumy UNICEF. Z nich vyplývá, že technický rozvoj dětí u nás před nějakými dvaceti lety ustal. Výsledky UNICEF nejsou vůbec scestné. Potvrzuje to také vášnivý sběratel merkuru.

„Z hlediska technické zdatnosti byly české děti nejlepší. Průzkumy, které organizoval UNICEF, zjistily, že zkraje devadesátých let byly v tomto ohledu vůbec nejnadanější na celém světě," upozorňoval Jiří Mládek a ještě připojil několik dalších postřehů: „Podle současných studií jsme se propadli na devětatřicáté místo. I Kazachstán je před námi. Je to tím, že se v dnešní době na technické dovednosti neklade takový důraz a výuka se uskutečňuje především přes počítač."

Počítač a internet samozřejmě nemůže nahradit všechno. Merkur je skutečně nedocenitelná stavebnice. Podle Jiřího Mládka žije spousta Čechů v omylu. Myslí si totiž, že merkur se již nevyrábí. Přitom je tomu přesně naopak. „Od roku 1925 se stavebnice vyrábí téměř nepřetržitě. Jedinou výjimku tvoří začátek devadesátých let," mínil autor expozice, která se bude vystavovat v Muzeu Hlučínska.

Součástí výstavy je i herna

Firma se zkraje devadesátých let ocitla v ekonomických problémech. V roce 1993 koupil Merkur Jaroslav Kříž a pod jeho vedením začala společnost novou éru. Od té doby se hodně změnilo. Došlo k rozvoji samotných stavebnic a v Polici nad Metují, odkud Merkur pochází, vzniklo i merkurové muzeum.

„Je neskutečné, že merkur se vyrábí ve stále stejných prostorách. Muzeum se nachází asi sto metrů od výrobny. S Jaroslavem Křížem jsme velcí přátelé. Vždycky, když přijedu do Police, jsem ubytován u majitele," poznamenal Jiří Mládek. Jeho největším počinem je bezesporu Ocelové město, které je umístěno v merkurovém muzeu. Autor tohoto veledíla, jež zabírá pětadvacet metrů čtverečních, se inspiroval románem Julesa Verna.

Stavba se dokonce musela přerušit, protože už by se nevešla do prostor muzea. Pokud se chcete osobně podívat na výstavu, která mapuje historii jedné z nejznámějších českých hraček, neměli byste už ve čtvrtek 17. ledna chybět na vernisáži v Muzeu Hlučínska. Začíná se v 16 hodin. Expozice se bude vystavovat až do 14. dubna. „Součástí výstavy musí být i herna, kde si může v jednu chvíli hrát až dvacet dětí. Bez toho by to nešlo," uzavřel Jiří Mládek.

Petr Dušek