Slavnostní atmosféru umocnila na premiéře přítomnost autorů Romana Vencla a Michaely Doleželové. Herci jejich komedii předvedli s chutí, třebaže tentokrát ve znatelné nervozitě. Ta se projevovala zdlouhavějšími nástupy, občasným pátráním po textu a sem tam i sníženou slyšitelností. Reprízy snad dají inscenaci potřebný švih i spád.

Pochvalu zaslouží scéna i režijní nápady, které strašidelnost děje zvýrazňují. Při závěrečné děkovačce běhal po jevišti dokonce obrovský černý pavouk. Diváky pobavil, ale jako kanadský žertík by dokázal složit nejednu labilnější povahu.

Inscenaci dominovali Michal Stalmach a Daniel Volný. Stalmachův novomanžel Jeremy Evans s pochroumaným srdíčkem dostával od své nové rodiny pořádně zabrat a interpret ho o nic neochudil. Ustál hranici, za kterou je už přehrávání a za výstup s kufry ho diváci ocenili potleskem, což u činohry běžné není.

Volného čtyřprocentní tanečník David bavil diváky při každém vstupu. Herec se perfektně vydováděl a do role se položil s vervou, která však byla občas až za hranicí srozumitelnosti. Rozesmátí diváci mu to sice prominuli, ale neměl by zapomínat, že jeho výstupy jsou založené hlavně na slovním humoru.

Roztomilá tetička Rosemary je dáma s dobře tajenými špatnými životními zvyky. Hana Vaňková si ji užívá plnými doušky ve všech polohách, které podle potřeby suverénně střídá. Tereza Starostková dává krásné volavce bohatých manželů Amandě takovou dávku lehkosti bytí, jakou postava vyžaduje.

Kostas Zerdaloglu postavil Henryho podle očekávání do civilní polohy na pohled rozšafného otce, jen by měl chvílemi trochu přidat na hlase. Například stěžejní historku o upálené služce všichni diváci ve vyšších patrech celou asi neslyšeli. Jeho herecká manželka je přesným opakem. Kamila Srubková hysterickou matku Kate nedokáže udržet na uzdě.

Místo rázného, ale herecky polohovatelného projevu volí jednostranně křečovitý jekot, ničící jí hlasivky a divákům uši. Pokud trochu šlápne na brzdu, bude určitě důvěryhodnější..

Sabina Muchová opustila ztřeštěné puberťačky a vytvořila pro změnu zdařilou postavu intelektuálky Mirandy, znechucené svou vražednickou rodinou. Spásu hledá u homosexuálního strýce Davida, představovaného Martinem Valouchem. Ten na její přání nezván přijíždí i se svým partnerem, ale po vypití „hu hu koktejlu" málem všechno zaspí.

Plejádu postav doplňuje zahradník nezahradník Robin v podobě Jakuba Stránského a svérázní sluhové Bishop a Tess v suverénním podání Drahomíra Ožany a Ludmily Štědré. Situaci zkomplikuje ještě kosmetická dealerka Maggie v podání Ivany Lebedové, která se ocitá v nesprávné době na nesprávném místě.

Slezské divadlo: Náš dům, náš hrad. Autoři Roman Vencl a Michaela Doleželová, scéna a kostýmy Kateřina Baranowská, režie Milan Schejbal. Premiéra 25.května 2014.