Zaplněné hlediště Slezského divadla přišlo v neděli 18. prosince strávit první společnou noc na hrad Karlštejn a potřebnou hravost.

Dobrým nápadem je spojení operního i činoherního ansámblu, protože každý z účinkujících vnáší do inscenace svůj vklad. Činoherci mu dávají civilní projev a „operáci" zase pěveckou jistotu. Ideální volbou bylo sestavení zamilované dvojice Pešek a Alena v podání opavského činoherce Daniela Volného a Veroniky Prášil Gidové, která v současné době hostuje v ostravském Národním divadle moravskoslezském.

Oba bavili premiérové diváky přemírou energie, hravosti a vzájemného souladu, prostě na sebe dokonale „slyší".

Zasloužené pozornosti se těšil člen operety ostravského Národního divadla moravskoslezského Libor Olma, kterého Opavané už poznali jako Dumina v operetě Tisíc a jedna noc nebo továrníka Myšky v operetě Hledám děvče na boogie woogie.

Arcibiskupa Arnošta vede dějem naprosto suverénně a figura v jeho podání diváky nepokrytě baví. Živočišně jiskřivého cyperského krále působivě představuje Juraj Nociar. Spolu s bavorským vévodou, jehož přičiněním se na jeviště vrátil Martin Táborský, se s chutí a elánem pouštějí do marného lovu „dvounohých laní".

Svým postavám nezůstali nic dlužní ani další představitelé úsměvného příběhu – Zdeněk Kapl (císař Karel IV.), Tereza Kavecká (císařovna Eliška), Dalibor Hrda (purkrabí Ješek) i Katarína Jorda (císařovnina hofmistryně Ofka).

Ke spokojenosti premiérového publika přispěli i další účastníci nočního dění na hradě (Roman Cimbál, Jaroslav Velička, Jan Bednář a Vítězslav Maliňák). Podobně zdařile si v reprízách určitě povedou i alternující představitelé.

Na výběr účinkujících měla režisérka rozhodně šťastnou ruku. Společně s autory scény a kostýmů, choreografem, členy divadelního orchestru pod vedením hostující brněnské dirigentky a sbormistryní vytvořila inscenaci, která diváky během této a možná i příští sezony potěší a pobaví.

Jediné co výsledný dojem na premiéře malinko rušilo, byly zbytečně silně nastavené reproduktory, ze kterých pak zněl zpěv bohužel tak trochu jako „ze sudu".

Slezské divadlo: Noc na Karlštejně, autoři Karel Svoboda, Jiří Štaidl, Eduard Krečmar a otec a syn Podskalští, scéna Jaroslav Milfait, kostýmy Tomáš Kypta, choreografie Martin Tomsa, sbormistryně Kremena Pešakova, dirigentka Ema Mikešková a režie Dagmar Hlubková. Premiéra 18. prosince.