Snaha ututlat společenský skandál vyvolává situace, které diváky baví. Čtyři manželské dvojice na vyšších postech si vzájemně lžou v úporné snaze nedostat se do „řečí" a původní představa společenské nudy rychle bere za své.

Osvědčený režisér měl výhodu, že soubor dokonale zna a jeho výběr aktérů pro snobský večírek, který se vymkl kontroly, byl dobrou volbou. Sabina Muchová skvěle vystihuje nervní advokátku Chris a nervozita s občasnou hysterií jí prostupuje celým tělem.

Jakub Stránský jako její manžel Ken publikum nejvýrazněji dostává sluchovou indispozicí. Martin Valouch si postavu Lennyho zjevně užívá a Ivana Lebedová jako jeho manželka Claire neztrácí společenský glanc. Vyloženě komickou dvojici si s chutí a velmi úspěšně „střihli" Martin Táborský v postavě psychologa Erniho a Kamila Srubková jako jeho potrhlá manželka Karamela.

V tomto směru jí dokonale sekunduje psychicky labilní Cassie v podání Terezy Bartošové. Michal Stalmach jako její manžel Glenn zdařile paroduje místního politika, usilujícího o vyšší metu a děsícího se možnosti, že bude protagonistou skandálu na předních stránkách bulváru.

Právě toho se však děsí všichni účastníci snobského večírku, který jim nečekaně ohrožuje kariéru i léta budovanou prestiž. Epizodní roli strážníka, který se brzy přestává orientovat v tom, kde končí pravda a začíná výmysl, si zjevně vychutnává Daniel Volný.

Výprava divákům nabízí skutečný byt se vším všudy – se schodištěm, dveřmi, barem, sedacími soupravami i kobercem. Dámy mají slušivé toalety, ale výjimkou je róba Claire, přímo žebrající po opravě. Dáma jejího postavení by si určitě nic takového dobrovolně neoblékla.

Premiérové provedení mohlo být kratší a je zbytečně statické, reprízám by prospělo víc pohybu po jevišti a zrychlení děje. I přes drobné výhrady je tato komedie rozhodně přínosná už proto, že zábavy je dnes málo a té dobré ještě méně.

Slezské divadlo: komedie Řeči, autor Neil Simon, překlad Alexander Jerie, scéna Roman Groszmann, kostýmy Sylva Marková, režie Roman Groszmann. Premiéra 26. března.