Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvořákova hudba v Opavě zvítězila

Do Slezského divadla v Opavě se po třinácti letech vrátila nejoblíbenější opera Antonína Dvořáka Rusalka. Dvořák zkomponoval operu na libreto Jaroslava Kvapila, v roce 1901 se uskutečnila její premiéra v Národním divadle v Praze pod taktovkou Karla Kovařovice a s Růženou Maturovou v titulní roli.

2.5.2017
SDÍLEJ:

Barbora Řeřichová jako Rusalka a Juraj Nociar.Foto: Tomáš Ruta

Hlavní osou děje je příběh lásky mezi člověkem a pohádkovou bytostí z vodního světa, která jej opustí i přes varování tatíčka Vodníka. Dvořák svou hudbou geniálně charakterizoval jednotlivé postavy, situace, prostředí i nálady.

Na úspěchu opavské premiéry měli největší podíl představitelé Rusalky a Vodníka. Rusalku ztvárnila Barbora Řeřichová. Její mladodramatický soprán zní v celé šíři vyrovnaně, má krásnou barvu hlasu a jisté výšky. Snad jen herecky a výrazově by mohla být role propracovanější.

Pěvecký i herecký projev Martina Gurbaĺa v roli Vodníka je naprosto suverénní. Je cítit, že roli má již zažitou z několika předchozích nastudování. Jeho hlas neztrácí znělost ani v krásných, citově zabarvených pianech.

Juraj Nociar v roli Prince přesvědčil především v prvním jednání, ale ve třetím jednání již bylo citelně znát úbytek sil, který se projevil na kvalitě výkonu. Nabízí se otázka, nezpíval-li v indispozici.

Ježibaba Ilony Tiché měla jistou vyšší pěveckou polohu, naopak v nižší poloze chyběla barva a tím i výrazný kontrast k témbru hlasu Rusalky.

Katarína Jorda jako Cizí kněžna působila herecky naprosto suverénně, s potřebnou dávkou smyslnosti. Ve vyšší poloze zpívala s forzí a chyběla kantiléna v místech, která ji nabízejí.

Tři lesní žínky v podání Anny Bocanové, Lenky Jakubcové a Hany Dobešové zvládly náročný tercet na jedničku.

Diváky potěšili pěveckými i hereckými výkony bodrý Hajný Zdeňka Kapla a milý Kuchtík v podání Simony Mrázové. Orchestr pod vedením talentovaného dirigenta Marka Šedivého dobře zvládl Dvořákovu partituru a podtrhl atmosféru jednotlivých situací v ději opery.

Režisér Ilja Racek neexperimentoval, ctil předlohu, v jeho režii se střídají statické plochy s choreograficky vytvořenými obrazy v choreografii Jiřího Pokorného. Ta sice místy ozvláštnila situace sólistů, bohužel z 1. pořadí byla vidět příprava „doprovodu" Ježibaby, což narušovalo atmosféru celého výstupu.

Negativní emoce ve mně vyvolalo pojetí polonézy, které působilo jako spartakiádní cvičení. Stejně tak hudební číslo se sborem „Květiny bílé…" Polonéze nepomohly ani kostýmy Dany Hávové (holá těla). Ani střihové řešení kostýmů tří žínek včetně paruk nebylo lichotivé k postavám představitelek.

Na druhé straně velmi zdařilý a zajímavý byl kostým Vodníka s rybími šupinami. Dobrým nápadem byla i sukně v kostýmu Kuchtíka. Poněkud mne zarazila tmavě hnědá vlásenka Rusalky v začátku opery. Stejným způsobem na mne zapůsobila scéna po otevření opony – stavba představující skály v jezeře.

Atmosféru scény dokreslovala působivá nízká mlha, vytvářející hladinu jezera, bohužel až do 1. pořadí byla slyšet její „výroba". Scénografkou je rovněž Dana Hávová. Sbor připravila Kremena Pešakova.

I přes některé nedostatky této inscenace zvítězila krásná a podmanivá hudba Antonína Dvořáka. Opavané by si neměli nově nastudovanou Rusalku nechat ujít.

Jana Gélová

Autor: Redakce

2.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení