Pane profesore, na čem nyní ve své fotografické tvorbě pracujete?

V poslední době jsem se věnoval dvěma projektům. Charita mě oslovila, abych nafotografoval cyklus Jsme ze stejné planety. Jde o fotografie cizinců, kteří si vybrali Českou republiku za svůj druhý domov. Fotografie jsou doplněny texty novinářky Martiny Vašíčkové. Projekt se podařilo ukončit vydáním katalogu.

Výstava v letošním roce bude v Ústí nad Orlicí, Plzni a na mnoha dalších místech. Režisérka Monika Rychlíková mně nabídla možnost ilustrovat třináctidílný televizní cyklus profesora Cyrila Höschla Emoce a my fotografiemi na daná témata, kterými jsou například sport, rodina, děti, kultura, náboženství, nemoc a další. V každém dílu je dvacet až třicet mých fotografií. Cyklus je hotový a připravuje se jeho vysílání.

Jaké výstavy chystáte v nejbližší době v tuzemsku? Kam můžeme pozvat naše čtenáře?

I v letošním roce pokračuje série výstav. Podílím se na zviditelnění velkého projektu ministerstva práce a sociálních věcí Život místo ústavů. Výstava proběhla v každém kraji České republiky. Byla v Liberci a 5. března byla zahájena v Kladně. Cyklus Brána naděje, který začal svou pouť v Madridu na Světovém setkání mládeže, byl nyní vystaven v Bratislavě a 21. března bude na 20. ročníku Setkání církevních škol v Odrách a potom se přesune do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. Odtud půjde do Vizovic, Litovle a Uničova, které letos slaví osm set let trvání.

Dále připravuji tři veliké výstavy. První bude v Olomouci 20. března ve Vlastivědném muzeu. Jiný svět je souborná výstava tří projektů. Velkoformátové fotografie na industriální téma, soubor plakátů a cyklus Ocelový svět, který vznikl v Prostějově. Další výstava bude otevírat festival v Opavě Skrze hřích do nebe 12. dubna v kostele svatého Václava. Největší výstavu v premiéře připravuji v ostravské galerii Gong (rekonstruovaný plynojem) na téma Vítkovice s vernisáží 9. dubna. V neděli 3. března v kostele v Letohradě byla představena výstava Lidé Vítkovska, která se vrátila z holandského Haagu, a připravuje se repríza v pražském Platýzu.

Cesta ke svobodě bude zahájena 2. dubna v Jablonci nad Nisou, 3. dubna v olomouckém Konviktu Jedno světlo společně s keramickými objekty handicapovaných umělců, která se přesune 3. května do Mikulova, 13. dubna Vesnice mezi světlem a tmou v Drnovicích a 24. června v Kroměříži Černá a bílá.

Jaké výstavy chystáte v zahraničí?

V zahraničí mám nyní výstavu Abnormalizace v Lublani, 18. dubna v Budapešti výstavu společně s maďarským fotografem Imrichem Bonkem, a 25. května výstavu v Apeldoornu v Holandsku a 6. června v synagoze v Trnavě na Slovensku.

Co vám v poslední době udělalo největší radost?

Mám radost z každého dne, z každé hodiny života. Mám radost z každého setkání s přáteli.