Loni touto dobou bylo na Dolňáku hodně veselo. Společně s naší redakcí si kromě spousty lidí pod pódiem přišla zazpívat také celá řada významných osobností Opavska. Nešlo přehlédnout ani stěbořický chlapecký sbor a jeho vedoucího Karla Kosteru. Vzhledem k tomu, že se jedná o skutečně činorodého člověka, který z kulturního hlediska je nejen pro opavský okres obrovským přínosem, rádi bychom ho na této straně tak trochu představili.

Rodák ze Slavkova na akci z minulého roku vzpomíná v dobrém: „Koledy opravdu zbožňuju. Už od dětství jsem to takhle měl. Vánoce jsou svátky, kdy lidé k sobě mají blíž, což je jenom dobře. Náš sbor si to v loňském roce nesmírně užil. Přece jenom, kdy má člověk možnost si zazpívat na jednom pódiu s význačnými osobnostmi Opavska?"

Před rokem si s námi mimo jiné zapěla i finalistka České Miss Michaela Dihlová, jež pochází z Kozmic. Zprvu možná byla poněkud nesmělá a stála trochu v pozadí, avšak Karel Kostera se s ní moc nepáral. Vytáhl si ji dopředu a společně odzpívali téměř všechny koledy.

„Míša byla moc šikovná. I když kvůli nachlazení měla menší problémy s hlasem, myslím si, že jí to šlo výborně. Špatně si rozhodně nevedli ani ostatní," vysekl zpěvákům poklonu. Sbor je na středu perfektně připraven. Jak by také ne? V předminulém týdnu se chlapci představili při velké akci Advent na zemědělce a také na výstavě betlémů ve Stěbořicích. O uplynulém víkendu pak zpívali koledy v uhlířovské kapli.

Celkově vede tři sbory

.

Na snímku můžete vidět chlapecký sbor stěbořické základní školy při společném vystoupení se svými taiwanskými kolegy. foto: archiv Karla Kostery

Jestli něčím Karel Kostera své okolí ohromuje, pak je to stoprocentně jeho neskutečná činorodost. Byť mu letos bylo už úctyhodných osmasedmdesát let, v současnosti vede tři pěvecké sbory.

Díky svému otci se hudbě věnuje už od útlého věku. Ve stěbořickém kostele stále hraje na varhany. Kromě toho zdatně zvládá roli zpěváka. Když se během roku 1965 přestěhoval do Stěbořic, řekl si, že by bylo skvělé, kdyby v této obci nedaleko Opavy vzniklo nějaké hudební uskupení. „Chtěl jsem dělat něco pro kulturní dění ve Stěbořicích. Něco pro veřejnost. Právě okolo roku 1965 jsem začal dávat do kupy pěvecký sbor, který byl nakonec oficiálně založen o šest let později," líčil Karel Kostera.

Netrvalo dlouho a rodák ze Slavkova se postavil do čela Chrámového sboru při konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie v Opavě. Později vstoupil do dalšího sboru v Ostravě, s nímž se dostal do různých koutů Evropy. „Navštívil jsem nejrůznější státy a zaujalo mě, že tam běžně fungovaly chlapecké sbory. Napadlo mě založit něco podobného," zavzpomínal.

A hned po revoluci se do toho také pustil. Z chlapců z Opavy dal dohromady sbor, jehož existence bohužel neměla dlouhého trvání. „Postupem času jsme neměli kde zkoušet. Tenkrát jsem to vzdal a nechal sbor rozpustit. Dodnes si tento krok vyčítám. Šlo o velkou chybu," mínil.

Svůj sen si nakonec splnil ve Stěbořicích. Zde pod jeho vedením funguje chlapecký sbor při místní základní škole dodnes. Založen byl v roce 1995: „Mám tam asi osmnáct nebo devatenáct kluků. Možná by nás mohlo být i více. Na vesnici ale není takový výběr. Každopádně mí svěřenci se snaží." Kromě tří zmíněných sborů, které, mimochodem Karel Kostera stále vede, stál rovných dvacet let také v čele bíloveckého sboru.

Vánoční koncert

Jeden z nejpodmanivějších koncertů svěřenci všech sborů, jímž Karel Kostera „velí", pravidelně absolvují 26. prosince, kdy si zazpívají českou pastorální mši Hej, mistře skladatele Jakuba Jana Ryby. Ani letošek nebude výjimkou. Vystoupení se uskuteční v kostele svatého Ducha naproti opavské hlavní poště. Začátek je stanoven na 15. hodinu.

Karel Kostera se pyšní také tím, že pod vlastním jménem provozuje uměleckou agenturu. Díky ní provozuje různé akce. Kromě výše zmíněného vánočního koncertu k největším událostem roku bezesporu patří vystoupení cimbálové muziky Hradišťan i s jeho velkým přítelem a frontmanem kapely Jiřím Pavlicou, a pak také nesmíme opomenout ani Václava Hybše s jeho orchestrem.

Obě akce dokážou sál opavského kina Mír vyprodat do posledního místečka a ve slezské metropoli podobně jako vánoční koncert mají obrovskou tradici.

.Cukrář s láskou k hudbě

U sbormistra, zpěváka, varhaníka a také organizátora různých hudebních akcí byste možná čekali, že i vzděláním k hudbě bude mít blízko. Karel Kostera se však do této pomyslné kategorie neřadí. Nakonec se vyučil cukrářem, a i v tomto oboru si nevede o nic hůře než třeba s dirigentskou taktovkou v ruce.

Původně se přitom řemeslu vůbec věnovat neměl. Otec chtěl, aby šel studovat, jenže mladý Karel to viděl trochu jinak. „Můj dědeček byl písmomalířem. Jeho fermežové barvy mi vždycky strašně moc voněly. Tatínek mě chtěl dát na studium. Já však v Opavě v ulici Popské nastoupil jako učeň právě na písmomalíře. Otec mě po třech dnech objevil a chtěl, ať se dám na cukrařinu," vyprávěl Karel Kostera.

Přes malý počáteční odpor ovšem nakonec tomuto řemeslu přišel na chuť. Nastoupil do učiliště v Lomnici nad Popelkou a školu také zdárně dokončil.

„Na tu dobu mám spoustu krásných vzpomínek. V době, kdy jsem tam pobýval, se například otvíral nový stadion. Atletika mě tenkrát moc bavila a také mi šla. Byl jsem vybrán, abych běžel v jakémsi předvoji. Měl jsem tu čest potkat se naživo s legendárním českým běžcem Emilem Zátopkem," vzpomínal vedoucí stěbořického pěveckého sboru.

Po návratu do Opavy pracoval v cukrárnách a pekárnách. „Výrobnu jsme měli na Bílovecké. Měl jsem tu možnost vystřídat hodně cukrářských postů. Nakonec jsem dělal vedoucího výrobny. Na stejné pozici jsem chvíli zastupoval také ve Vítkově a Krnově. Rád jsem modeloval a připravoval věci na výstavy," konstatoval Karel Kostera.

I když už je nějaký ten rok v důchodu, vsaďte se, že na cukrařinu nezanevřel. Pokud se naskytne možnost, vyrobí něco pro své blízké a kamarády. Takový frontman legendární kapely Hradišťan Jiří Pavlica by mohl vyprávět. K padesátinám od něj dostal dort ve tvaru houslí. Ve výčtu krásných cukrářských výrobků v podání Karla Kostery by se dalo pokračovat donekonečna.

S bratry se musel prát o peřinu

.

Historický snímek patnácti dětí Jana a Anny Kosterových. Karel Kostera je druhý zleva. foto: archiv Karla Kostery

V dnešní době se už málokdy setkáte s tím, že by rodina měla tři děti a více. Karel Kostera, to je ale jiná. Podržte se. Celkově měl čtrnáct sourozenců. Deset bratrů a čtyři sestry.

Jeho otec Jan se narodil v Novém Dvoře. Později se přestěhoval do Slavkova, kde založil prosperující řeznictví. Se svou manželkou Annou dennodenně od rána do večera dřel, aby se rodina měla dobře. Dcery a synové také rozhodně nestrádali. A že jich bylo požehnaně.

Když jsme se Karla Kostery zeptali, zda je schopný vyjmenovat všechna jména svých sourozenců, bez rozpaků nám odpověděl: „Jan, Antonín, Josef, Marie, Anna, Václav, Robert, Viktorka, Štěpán, Vojtěch, Františka, Alois, Jiří a Stanislav. Tonda, Josef a Štěpán už bohužel zemřeli. Až donedávna jsme přitom byli všichni."

I když dětí v Kosterovic rodině bylo skutečně hodně, osmasedmdesátiletý vedoucí stěbořického pěveckého sboru si nikdy nestěžoval a v budoucnu ještě kolikrát ocenil, že má vysoký počet bratrů a sester. „Zprvu jsme byli čtyři bratři. Všichni jsme spali v jednom lůžku. Vždycky jsme se prali o peřinu. Dva proti dvěma. Byla to ale krásná doba. Rád na to vzpomínám," pokračoval druhý nejstarší potomek Jana Kostery.

Otec se, mimochodem, se svými dětmi moc nemazlil. Když prý někdo zlobil, dostal, co si zasloužil: „Pokud se neposlouchalo, táta nám nařezal. Za jeho výchovu jsem ovšem vděčný. Dneska se setkáváte s nevychovaností. My jsme byli vedeni tím správným směrem."

Tatínek sehrál hodně důležitou roli při budování vztahu k hudbě. Malého Karla nutil hrát na hudební nástroje a zpívat. „Od dvanácti let jsem hrál na varhany ve slavkovském kostele svaté Anny. I v tomto ohledu musím otci poděkovat. Jsem rád, že chtěl, abych se věnoval hudbě," pokračoval.

Také Karel Kostera společně se svou ženou Annou, která zanedlouho oslaví sedmasedmdesáté narozeniny, založil rodinu. Má dva syny – Karla a také Víta. „Oba mají děti. Karel Martina a Hanku, která ze mě díky synu Maxmiliánovi udělala pradědu. Z Vítovy strany pak máme vnuky Jana a Františka. Musím se pochlubit, že všichni kluci zpívali ve stěbořickém chlapeckém sboru," uvedl.

Petr Dušek