Také je pravidelnou účastnicí kurzů v Portugalsku pod vedením skvělého flétnisty Nuna Inácia. Řeč je o mladičké jednadvacetileté Magdaléně Liberdové, nadané flétnistce původem z Opavy, která už teď působí jako učitelka hry na flétnu v ZUŠ Kravaře.

Kdy a proč jste si vybrala za svůj nástroj právě flétnu?

Flétna se mi líbila už odmala, proto jsem si ji vybrala. Také jsem vždy byla drobnějšího vzrůstu, proto bylo jasné, že například kontrabas nebo tuba by se ke mně určitě nehodily. Na zobcovou flétnu jsem se začala učit už ve školce, na příčnou flétnu hraju od devíti let.

Co považujete za svůj první větší úspěch?

Během studia na ZUŠ jsem často obsazovala přední příčky na soutěžích v sólové i komorní hře. V současné době si nejvíce cením úspěšně vykonaných přijímacích zkoušek ke studiu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

Svou profesionální dráhu flétnistky jste odstartovala na konzervatoři. Proč jste se rozhodla právě pro ni?

Nedokázala jsem si představit, že po absolvování základní umělecké školy se už nebudu flétně věnovat. Věděla jsem, že se chci hudbou zabývat celý život.

Nastala nějaká výrazná změna pro vás po nástupu na konzervatoř?

Změnilo se toho pro mě hodně. Kromě toho, že jsem poznala nové prostředí, spoustu nových lidí a významných osobností, změnil se hodně i můj životní styl. Najednou bylo zapotřebí věnovat se hraní mnohem déle, nejen hodinu denně. Poznala jsem problematiku hry na flétnu mnohem podrobněji, musela jsem se zbavit některých zlozvyků a pochopila jsem, že si nemůžu hrát, jak se mi zlíbí, ale že musím respektovat určitá pravidla. Také jsem během studia pochopila, že muzikant na sobě musí neustále pracovat a také být ve skvělé psychické i fyzické kondici.

Tento školní rok nastupujete na JAMU v Brně. Že by se váš sen stával skutečností?

Studovat na JAMU byl můj velký sen od té doby, co jsem tam byla poprvé na interpretačních kurzech. To bylo před třemi lety. Vím, že na tak prestižní škole můžu získat cenné vědomosti a zkušenosti a úplně nový pohled na problematiku hry na flétnu. Navíc Brno se mi moc líbí, takže se na studium opravdu těším.

Máte nějaké zkušenosti s flétnou i v zahraničí?

Kromě interpretačních kurzů v Brně také pravidelně jezdím na kurzy do Portugalska pod vedením skvělého flétnisty Nuna Inácia. Vždy mi tyto kurzy dají novou chuť k práci a pokaždé se tam dozvím spoustu nových informací.

Co plánujete do budoucna? Chcete se flétně věnovat i nadále?

V budoucnu bych se určitě chtěla zdokonalit ve hře na flétnu na ještě vyšší úrovni, k čemuž budu mít příležitost v Brně. Také bych se chtěla i nadále věnovat učitelské činnosti na ZUŠ, protože mě práce s dětmi moc baví. Mým velkým snem je získat místo flétnistky v orchestru.

Anastasyia Zhur