„Na výstavě představujeme šestici nepřehlédnutelných malířů a sochařů, jejíchž dílo v návštěvníkovi zanechá dlouhou pocitovou stopu," upřesňuje název výstavy galerista Martin Klimeš. Kromě koncepčních výstav nabízí KUPA k prodeji i díla nejrůznějších umělců, například malé bronzové ptáky významného opavského sochaře Kurta Gebauera. Výstavu samotnou je možné zhlédnout až do konce ledna příštího roku.

Jak vznikl nápad na galerii, která bude umístěna mezi desítkami obchodů?

Oslovil nás majitel obchodního centra Breda&Weinstein, který naše kulturní aktivity zná a sleduje, zda bychom neměli zájem provozovat prodejní galerii s kvalitním výtvarným uměním. S kolegou Tomášem Skalíkem jsme o něčem podobném uvažovali už delší dobu, a tak jsme nabídku přijali.

Naše rozhodování podpořila taky skutečnost, že obchodní dům projektoval známý a kvalitní architektonický ateliér. Výsledná podoba centra je velmi zajímavá, městotvorná a využívá atmosféry původních industriálních prvků.

Jaká je vaše představa o fungování galerie, co budete a co byste chtěli vystavovat?

Naše galerie bude vždy představovat současné české a mezinárodní výtvarné umění. Obrazy, kresby, sochy, objekty a fotografie tvůrců, kteří dokáži komunikativním a atraktivním způsobem podávat vizuální zprávu o nejistotách ale i nadějích tohoto světa. Chceme pořádat jen výstavy, které dokážou stát samy o sobě a v kterých bude čitelný kurátorský rukopis.

Podstatná pro nás vždy bude umělecká kvalita, a pokud bychom ji nedokázali učinit pro opavského návštěvníka tak lákavou, aby zatoužil se jí těšit i doma, tak bychom naši snahu raději opustili.

Výstavní a prodejní galerie, není to kombinace na Opavu trošku nezvyklá?

Vystavovat a prodávat umění, které je současně kvalitní a soudobé, v Opavě ani jinde v republice opravdu velkou tradici nemá. Nás láká ten prostor osahat a vyzkoušet to. Výstavní a prodejní činnost je jen tou naší viditelnější aktivitou. Chceme také spolupracovat s architekty, pomáhat jim s využitím výtvarných děl v exteriéru i interiéru. Umíme realizovat neobvyklé řemeslné detaily, zajistit původní modernistický nábytek, doporučit zákazníkům vhodného architekta, designéra, restaurovat památkové objekty a podobně.

Art Gallery KUPA funguje již měsíc, jaké jsou reakce návštěvníků?

Mnozí návštěvníci chodí na výstavu cíleně. Jsou ovšem i takoví, kteří o galerii předem nic nevěděli a nechali se zlákat pohledem dovnitř. Z toho mám velkou radost. Pro mě je obrovským překvapením počet návštěvníků naší galerie. Na žádném jiném místě jsem je nezažil v takovém množství, které několikanásobně převyšuje běžný standart. Těší mne taky, že naprostá většina lidí si výstavu prohlíží s opravdovým zájmem.

Jakub Kožiál