VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Martin Klimeš: Výstavu chtějí i na Slovensku

Opava /ROZHOVOR/ - Unikátní výstavu věnovanou odkazu Johna Cage, jedné z kulturních ikon dvacátého století, je možné zhlédnout v opavských galeriích Gottfrei, Cella a v Divadelním klubu.

7.10.2012
SDÍLEJ:

Kurátor projektu Na houby Martin Klimeš.Foto: Jakub Kožiál

Fenomenální hudebník a umělec John Cage zásadním způsobem ovlivnil soudobou hudbu i vizuální tvorbu. Na výstavě, kterou pořádá občanské sdružení Bludný kámen, se představuje osm desítek autorů nejen z Česka, ale i Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Kanady a Spojených států amerických.

Ve svých dílech přímo reagují na tvorbu Johna Cage, nebo na ni volně navazují. Celý projekt potrvá až do 13. října tohoto roku.

Jak vznikl nápad představit širokému opavskému publiku osobnost Johna Cage?

John Cage patří mezi nejinspirativnější autory 20. století, jeho vliv i na současné umění je obrovský. To, čím se naše sdružení Bludný kámen 15 let zabývá, z velké části vychází nebo se nějak vyrovnává přímo či nepřímo s tvorbou této osobnosti.

Například Cageovo hudební dílo jsme v minulosti prezentovali již několikrát. Samotného mne zajímala odpověď na otázku, jakou podobu může mít reflexe jeho díla. Letošní příležitost dvacátého výročí úmrtí a sta let od narození Johna Cage jsme tedy nemohli v žádném případě propásnout. Jsem rád, že se nám podařilo získat spolupráci tolika opavských kulturních a společenských institucí.

Výstava se koná pod hlavičkou festivalu Bezručova Opava a záštitu ochotně převzal náměstek primátora Dalibor Halátek.

Jste kurátorem celého projektu. Co pro vás osobnost Johna Cage znamená?

Zvláštní, jeho tvorba je pro mne zcela rozhodující, ale žádný niterný vztah jsem si k Cageovi nevytvořil. Možná hraje jistou roli fakt, že se z něj stala legenda a třeba i proti své vůli je i učebnicovým autorem. Obojí mne vzdaluje tomu, abych si vytvářel nějaké osobní vztahy.

Jeho život mne zajímá jen jako objekt zkoumání a jeho dílo jako zásadní umělecká zkušenost. To je vše, ale málo to rozhodně není.

Samotný název Na houby může být mnohoznačný a pro některé diváky i matoucí. Jak jste na název přišel a byla ta mnohoznačnost cílem?

John Cage se při své návštěvě Československa v roce 1964 stal členem České mykologické společnosti a Cageova členská legitimace posvěcena Marcelem Duchampem je cenným uměleckým artefaktem. Proto ten název. Baví mě ta nejednoznačnost a nepřeložitelnost názvu celého projektu. Kromě onoho houbařského významu můžeme v názvu číst i jinou, poněkud sebeironickou konotaci ve smyslu pocitu obecné marnosti, ve smyslu zvolání „je to na nic".

Podle jakého klíče probíhal výběr vystavujících autorů?

Výstava neměla být žádným salónem, žádným bazarem, ale měla mít jasný kurátorský rukopis. Rád jsem pozval tvůrce napříč všemi generacemi, autory známé i méně známé, či dokonce téměř neznámé, umělce z centra i z periferie, ty studované i ty bez oficiálního uměleckého školení, z Česka i ze světa. Podmínkou však bylo, že jejich tvorba musela naplňovat některé principy, jako např. požadavek mezioborovosti a multimediality, důraz na náhodu, spontánnost, nezáměrnost a přirozený průběh dějů a situací.

Zajímala nás i tvorba, která se soustředí na práci se samotnou matérií barvy a zvuku, s různými podobami prázdna, monochromie a ticha. Proto můžeme na výstavě zažít díla na hranici hudby a kresby, textu a architektury, poezie a obrazu, sochy a zvuku. Také díla kladoucí návštěvníkovi požadavek na jeho účasti ve hře, na akci, na intelektuální participaci, ale i práce pojímané s nadhledem, ironií a humorem.

Jedná se o ojedinělou výstavu nejen v Opavě, ale i v rámci celé republiky. Galerie Gottfrei i galerie Cella jsou zavedené, nicméně Divadelní klub je pro návštěvníky úplnou novinkou. Byl výběr těchto prostor záměrem?

V prvé řadě jsme chtěli pořádat výstavu v prostorech, které mají svůj zajímavý charakter a zároveň působí čistými významy svých původních funkcí. Prostory, které nejsou poznamenány negativními architektonickými zásahy a snahou o jakékoliv zbytečné „zkrášlování". Cítili jsme potřebu výstavu pořádat v prostorech spíše drsnějších, s lidským měřítkem, určitou intimitou ale i surovostí.

Proto padla naše volba na Gottfrei, kde ostatně pořádáme nejrůznější koncerty experimentální hudby a zvukové performance, Cellu a bývalý Divadelní klub, který byl veřejnosti nepřístupný skoro deset let.

V půlce října se dveře definitivně zaklapnou a výstava bude minulostí. Plánujete nějaké další pokračování?

Bylo by nám líto výstavu po 6 týdnech zcela ukončit. Proto jsme rádi, že o výstavu projevili zájem v Žilině a Trenčíně. Nebude ovšem úplně jednoduché prodloužit všechny výpůjčky a smlouvy, zvláště s autory cizinci. Připomínkou bude taky katalog, na kterém nyní pracujeme.

Jakub Kožiál

Autor: Redakce

7.10.2012
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pracovník/ce ve výrobě LED panelů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zabezpečená rozrůstající se firma hledá do svého kolektivu člověka na pozici dělníka ve výrobě LED panelů. Základní náplň práce: pájení a osazování DPS, výroba kabeláží, kompletace výrobků. Požadavky:manuální zručnost, spolehlivost. Výhoda vzdělání technického směru, není však podmínkou. Veškeré věci se dají naučit a zaškolit. Práce vhodná i pro ženy. Možnost pracovního postupu i nástupu ihned.. Pracoviště: Atlas servis cz, s.r.o., Opavská, č.p. 492, 747 64 Velká Polom. Informace: Miroslav Šmajstrla, +420 604 852 237.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce REFERENT/-KA ODBORU SOCIÁLNÍCH VĚCÍ. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Hana Klapetková, tel. 556 312 222., Písemnou přihlášku s přesně uvedeným názvem výběrového řízení a požadovanými doklady doručte osobně nebo poštou na podatelnu na adresu: Městský úřad Vítkov, odbor vnitřní správy, náměstí Jana Zajíce 7, 749 01 Vítkov do 3.8.2018 v zalepené obálce s označením "VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - neotvírat", s uvedením adresy podavatele. Přihlášky doručené po tomto datu nebudou do výběrového řízení zařazeny., Charakteristika práce: sociální pracovník a veřejný opatrovník. Poskytování pomoci a poradenství rodinám v hmotné nouzi a osobám bez přístřeší, provádění šetření v rodinách, řešení zadluženosti a prevence ztráty bydlení, spolupráce s orgány a institucemi, výkon veřejného opatrovnictví., Jiné požadavky: samostatnost, spolehlivost a vysoké pracovní nasazení, komunikativnost, zodpovědnost, výhodou - praxe v sociální oblasti, zvláštní odborná způsobilost podle vyhl. MV č. 512/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, orientační znalost zákonů č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, č. 89/2012 Sb., občanský zákoník., Povinné náležitosti písemné přihlášky uchazeče do výběrového řízení: jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození uchazeče, státní příslušnost uchazeče, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče., K přihlášce uchazeč připojí: životopis, ve kterém se uvedou údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a o dovednostech týkajících se správních činností, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, včetně dokladu o vykonání státní závěrečné zkoušky, telefonní kontakt a e-mail., Místo výkonu práce: Město Vítkov - Městský úřad Vítkov., Bližší informace a specifikaci k nabízenému volnému pracovnímu místu naleznete na https://www.vitkov.info/mestsky-urad/volna-pracovni-mista/vyberove-rizeni-na-obsazeni-funkce-referent-odboru-socialnich-veci-na-dobu-neurcitou-818cs.html. Pracoviště: Město vítkov, náměstí Jana Zajíce, č.p. 7, 749 01 Vítkov 1. Informace: Hana Klapetková, +420 556 312 222.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 7 830 Kč

Asistenti učitelů ASISTENT /-KA PEDAGOGA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7830 kč, mzda max. 11450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Natálie Jaššová, tel. 604 691 731 (Po-Pá v době od 8 - 12 hod.), e-mail: natalie.jassova@skolabudisov.cz, SŠ vzdělání pedagogického směru nebo SŠ vzdělání s maturitou doplněné o kurz asistenta pedagoga, jednosměnný provoz, zkrácený úvazek 20 hodin týdně. , Výhodou je praxe v práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami. Jedná se o pedagogického zaměstnance.. Pracoviště: Základní škola budišov nad budišovkou, okres opava, příspěvková organizace, Halaškovo náměstí, č.p. 178, 747 87 Budišov nad Budišovkou. Informace: Natálie Jaššová, +420 604 691 731.

Administrativa - Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem 30 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací hlavní inženýr -ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Janků Kateřina Ing., tel.: 733 678 252. Prvotní kontakt pouze na e-mail: katerina.janku@msa.cz., VŠ vzdělání v technickém nebo příbuzném oboru, předchozí praxe na podobné pozici min. 2 roky, anglický jazyk výhodou.. , Pracoviště Dolní Benešov, nástup dle dohody., Hlavní činnosti:, - hlavní inženýr pro oblasti správy a údržby budov, správy a údržby strojů a zařízení, energetiky , - odpovědnost za technická řešení v rámci svěřených oblastí a s nimi souvisejících investic, - vedení projektů ve výše uvedených oblastech , - příprava, kontrola a optimalizace rozpočtu ve svěřených oblastech, - řízení a motivace týmu zaměstnanců, - spolupráce s projektanty a dodavateli, koordinace prací. Pracoviště: Msa, a.s., Hlučínská, č.p. 641, 747 22 Dolní Benešov. Informace: Kateřina Janků, +420 733 678 252.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hudební festival Colours of Ostrava 2018 v Dolní oblasti Vítkovice, 21. července 2018 v Ostravě. Na snímku DJ Kygo.
183

Zhodnocení: 17. ročník Colours of Ostrava skončil. Jaký byl?

Pivovar v Nošovicích.

Radegast investuje přes půl miliardy do linky na plechovky v Nošovicích

Opava dřela, výhru ale slaví Sparta

Nováček FORTUNA:LIGY z Opavy sice se Spartou prohrál 2:0. Slezané ale rozhodně na Letné nezanechali špatný dojem. Srazila je až dalekonosná rána Kangy, druhou branku pak přidal za přispění teče Tetteh. Velký obdiv ale zaslouží opavští fanoušci, kterých do hlavního města přicestovalo něco okolo patnácti stovek.  

Opavsko: vrtulník vzlétl hned ke dvěma nehodám

Doba prázdnin bývá každoročně pro leteckou záchrannou službu náročná, neboť vrtulník vzlétá k nehodám vůbec nejčastěji z celého roku.

OBRAZEM: Redaktor Deníku Petr Dušek se oženil

Dlouholetý redaktor Opavského a hlučínského Deníku Petr Dušek si v sobotu 21. července v 11 hodin vzal svou partnerku Markétu Langrovou. 

Nebezpečný přejezd ve Studénce: nahradí ho nový podjezd

Mimoúrovňové křížení, kdy silnice povede pod železniční tratí, má nahradit stávající nechvalně známý železniční přejezd ve Studénce nedaleko místního vlakového nádraží.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT