Páté výročí Sklepmasteru

Na začátek několik termínových údajů. Prajzské rockové jaro je v Dolním Benešově na programu v pátek 30. března. Začíná se přesně v 19 hodin. Představí se kapely Malignant Tumour, bučovický soubor Forrest Jump, Sklepmaster a jejich velcí kamarádi ze skupiny Helpness.

„V rámci tohoto koncertu natočíme DVD, které připomene, že naše kapela už je spolu rovných pět let. Máme připravenou velkou výpravu, kamery a kulisy. V souvislosti s tímto výročím jsme to chtěli pojmout ve velkém stylu a pokusit se vytvořit vskutku nezapomenutelnou atmosféru,“ prozradil kytarista Sklepmasteru Ondřej Šebestík.

Původně chtěli hlavně zabít čas

Pět let už je poměrně dlouhá doba. Proto jsme s Ondřejem Šebestíkem nakoukli do historie tohoto uskupení orientovaného na pořádně tvrdou muziku. „Ani se to nezdá, ale opravdu jsme spolu už takhle dlouho. Ze začátku šlo přitom víceméně o hec. Chtěli jsme zabít čas, a proto se založila kapela,“ vysvětloval.

Možná nejprve nic nenasvědčovalo tomu, že by se na Prajzské rodila kdovíjaká hudební skupina, avšak Sklepmasteři poctivě makali a vypracovali se v uznávanou deathmetalovou kapelu. „Natočili jsme první demo, což byl pro nás velký impuls do budoucna,“ pokračoval Ondřej Šebestík. Dneska už jsou na světě dvě desky. A Taste Of Demonology z roku 2009 a loňská záležitost The Unforgiven Sin.

O posledně jmenovaném albu před nedávnem velice pozitivně referoval server rockandmetal.cz. Autor recenze Lukáš Novák pochválil koncepčně velice dobře zvládnutou uspořádanost celé desky. Podle něj v Česku není moc deathmetalových skupin, které by se mohly pyšnit tím, že jejich album je tematické. Na šesti skladbách je v Neodpuštěném hříchu (český překlad pozn. red.) rozpracován sci-fi příběh, jenž pojednává o tom, jak se jeden národ na druhém dopustil velké křivdy a násilí.

Velcí kamarádi s kapelou Helpness

Také hudba Sklepmasteru si za dobu své existence stačila projít určitým vývojem. „Musím říct, že naše věci jsou v současné době víc melodičtější. Inklinujeme spíš k této formě,“ objasnil Ondřej Šebestík.

Kapela z Prajzské má za sebou řadu koncertů. Loni společně se skupinami Inward a Death Never Pain absolvovali turné, aby všichni tři mohli propagovat svá nejnovější alba. „Moc se nám to líbilo. Tahle tour sklidila velký úspěch,“ doplnil.

Ve Slezsku je Sklepmaster poměrně dost známý. Častokrát se objevuje na různých vystoupeních a získal si celou řadu příznivců. Stejně jako jeho spřátelená kapela Helpness, které před pár lety vyslovil svůj obdiv i sám Alice Cooper. „V okolí jsme hodně známí. Lidé na nás chodí. To samé platí také o Helpness,“ připojil několik postřehů kytarista Sklepmasteru.

Jedním ze vzorů Amon Amarth

Je to dost možná už trochu ohraná písnička, ale někdy na přelomu nového tisíciletí byla tvrdá muzika populárnější. Deathmetal a další podobná hudební odvětví měly nepřeberné množství fanoušků. V současnosti se situace obrací k horšímu. Dá se říct, že obecně se na živé koncerty nechodí v tak vysokém počtu jako dříve.

„V tomto ohledu musím souhlasit. Kdybychom vznikli třeba v devadesátých letech, možná bychom dneska byli někde úplně jinde,“ přiznal Ondřej Šebestík a ještě zkusil vyjmenovat kapely, které jsou pro jeho skupinu vzorem: „Předně musím říci, že naši muziku děláme tak, jak to cítíme sami. Oblíbených muzikantů máme hodně, ale zmíním například švédskou kapelu Amon Amarth.“

Reactor bodoval v anketě Břitva

Ondřej Šebestík je obzvlášť činorodá osoba. Kromě toho, že je kytaristou u Sklepmasteru, vede i svůj internetový hudební pořad Reactor. „Byl to můj nápad. Chtěl jsem se zaměřit na tvrdou muziku. Skončily pořady jako Pomeranč nebo Noc s Andělem, které podle mě citelně chybí,“ uvedl. A tak si kytarista Sklepmasteru do opavského klubu Jam anebo Baráku v Ostravě zve hudební hosty.

„Dneska už je můj tým větší. Venku je hned několik dílů, které sklidily velmi pozitivní ohlasy,“ radoval se.

Největší úspěch se ovšem dostavil teprve nedávno. Kritici byli s pořadem Reactor nejspíš velice spokojeni, neboť v prestižní hudební anketě Břitva zvítězil Reactor v kategorii Potěšení roku 2011. „Samozřejmě, byl to fantastický pocit. Ocenění si moc vážím a doufáme, že se dočkáme třeba i dalších,“ poznamenal Ondřej Šebestík ze Sklepmasteru, jemuž příprava Reactoru spolkne obrovské množství času: „Je to velice náročné. Měsíčně mi to zabere třicet až čtyřicet hodin. Příprava, scénář… Nejnáročnější je střih. Každopádně, když to člověka baví, nechá se tím pohltit. Výsledek pak stojí za to.“

Petr Dušek