Kdo jej zná, ten ví, že různé kulturní a umělecké oblasti jsou s ním velmi úzce provázány. Většině Opavanů je známý především jako pořadatel multižánrových festivalů Dlaší břehy a Bezručova Opava. Kde ale bere i po letech inspiraci a jak je na tom Opava s kulturou?

Téma letošních Dalších břehů je Dar smrti, dar života. Proč jste vybral tuto tematiku a jak vnímáte smrt? Jste zvědavý, nebo máte militantně-ateisticky jasno?

Snažím se vybírat témata zajímavá, provokující k přemýšlení. Témata, která rezonují s dobou. Téma smrti je téma filozofické, teologické, téma, která se nás dotýká a se kterým se musíme umět vyrovnat, smířit.

Ale právě konečnost našeho bytí nás ponouká nemrhat zbytečně časem, který nám zbývá, a žít naplno, radostně, kvalitně. Brát život jako velký dar. Jsem velmi zvědavý a pokorně nevědoucí.

Po tolika ročnících festivalu a dalších aktivit… kam chodíte na čerstvé nápady?

Nápady přicházejí všemi dveřmi. Četbou, filmy, studiem nebo prostřednictvím hovorů
s osvícenými a pozitivními lidmi. Samozřejmě musím sledovat, co se kde děje, občas se inspirovat na jiných festivalech, jiných kulturních akcích. Ale mám kolem sebe také spoustu skvělých lidí, kteří přicházejí s nápady, podněty a inspirací.

Na co se osobně z letošního programu těšíte?

Těším se na všechno. Stejně na kultuře je nejdůležitější setkávání lidí, kteří mají rádi umění a kulturu. Jsou na společné vlně. Kteří chtějí spolu sdílet zážitky a poznávat a objevovat tajemství krásy a umění.

Když vezmu v úvahu organizační nároky na pořádání festivalu a dalších akcí, vyspíte se vůbec?

Ale vyspím – a spím rád. Jsem už vytrénovaný, občas je to skutečně třítýdenní či měsíční zápřah, ale kdybych byl vyčerpaný či nervózní, tak bych si festival neužil. 
A proč bych ho tedy dělal? Hlavně aby nevymizela radost.

I když jako pořadatel musíte být pořád ve střehu. 
A skutečně si oddechnete, až když vše dobře dopadne a lidé jsou spokojení.

Pokud zavzpomínáte na začátky festivalu, jak se změnil „kulturychtivý" Opavan? Má jiné nároky nebo preferuje určitou formu?

Samozřejmě dochází k posunu, vývoji. Moderní technologie, obrovská nabídka a konkurence, to vše znamená vymýšlet strategie, lákadla, pasti – jak dostat lidi k aktivnímu prožívání kultury a umění. A Opava je na tom, myslím, velmi dobře. Jsem hrdý na její tradice a kulturní úroveň.

Prozradíte, jak letos bude probíhat zahájení Dalších břehů?

Některé akce festivalu již proběhnou začátkem dubna, ale to pravé zahájení festivalu bude v pátek 10. dubna karnevalovým průvodem záhrobních postav a masek na Ptačím vrchu a speciálním programem a vernisážemi výstav v kostele sv. Václava.