Se Zdeňkem Kočíkem jsme si povídali nejen o kolekci známého amerického výtvarníka, ale i o plánované expozici Dalího ve slezské metropoli a jeho dalších aktivitách.

Čím je vaše kolekce děl Andyho Warhola tak jedinečná?

Je největší sbírkou tohoto umělce v České republice. Čítá přes dvě stě padesát výstavních exponátů a také osmačtyřicet obalů gramofonových desek, které Warhol navrhl. Celkem jich je tedy šestapadesát, ale zbývající už není možné sehnat.

Vystavované kousky jsou Warholovy originály, nebo se jedná o repliky? A jakou mají hodnotu?

Jedná se o sítotisky, které byly vytvořeny ve speciálních limitovaných edicích a jejich hodnota není zrovna malá. (smích) Nakupuji umění po celém světě. Nejčastěji v New Yorku, Londýně nebo Paříži. S uměním už dále neobchoduji, co koupím, tak si nechám nebo vystavuji.

Jaký obraz z této sbírky je váš nejoblíbenější?

To je těžké. Všechny jsou zajímavé, ale nejraději mám asi sítotisk, kde je vyobrazen boj s drakem. Je to barevný historický pohádkový motiv. Nejcennější z mé sbírky Warhola je však kolekce Flowers.

Jaké sbírky dále vlastníte?

V mé třípatrové galerii na Staroměstském náměstí v Praze jsou k vidění díla Alfonse Muchy, bratrů Jana a Káji Saudkových, Victora Vasarelyho a také další sbírka Andyho Warhola.

Máte v plánu do Opavy přivést ještě nějakou další výstavu?

Určitě. Myslím, že příště by to mohl být Dalí nebo Vasarely. Rád bych Opavu každý rok nějak příjemně kulturně obohatil. Navíc mám dobrý vztah i s opavskými organizátory a prostory Domu umění jsou důstojné pro výstavy takovéhoto rozsahu.