Cílem Bludného kamene bylo dostat kulturu mezi lidi v době karantény alespoň virtuální cestou. 

„Izolovaná spojení byla naší okamžitou reakcí na nastálou situaci. Bylo nám jasné, že pozastavená kultura bude velkou zátěží nejen pro pořadatele, ale i pro samotné umělce, kterým se ze dne na den zrušily i půl roku dopředu naplánované akce – jenom v Bludném kameni mělo proběhnout v březnu a dubnu několik koncertů zahraničních hudebníků, výstavy i prezentace českých umělců a filmová projekce. Kromě toho mezi sebou v Bludném kameni máme jak výtvarné umělce, tak hudebníky, učitele i studenty – pocítili jsme to tedy všichni okamžitě i na osobní úrovni a rozhodli se uspořádat ten projekt jako určitou náhradu všem tvůrcům, kterých se to dotklo,“ vysvětlil kurátor Jakub Frank, kde se zrodil nápad tohoto projektu.

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Umělci svou tvorbu prezentují prostřednictvím živého streamu na facebookové stránce Bludného kamene.

Živé streamy probíhají každý čtvrtek vždy v 18, 19 a 20 hodin a každý trvá od 15 do 50 minut, prezentovány jsou postupně za sebou vždy tři rozdílné projekty.

Videa zde zůstávají i po ukončení živého vysílání, diváci se k nim tedy mohou znovu vrátit kdykoliv chtějí. Tato virtuální setkávání přece jen mají i své výhody.

„Sejdou se na nich určitě jiní diváci než na běžných koncertech. Tím, že se vše odehrává v prostředí sociálních sítí a jedinou podmínkou je připojení k internetu, mohou se k našim koncertům dostat lidé prakticky z celého světa, kteří naše aktivity sledují, ale na koncert by přijít nemohli. Zároveň se snažíme pracovat s online prostředím kreativně, vyzýváme umělce, aby připravili projekty na míru Izolovaným spojením a vybíráme takové, u kterých víme, že nebudou nudit, budou dostatečně interaktivní a udrží pozornost diváka,“ komentoval Jakub Frank.

Své projekty už představil například architekt a vizuální umělec Vojtěch Rada, hudební experimentátor a zvukový průzkumník Petr Vrba, opavský vizuální umělec Imrich Veber a další. 

Z facebooku Bludného kamene v Opavě.Zdroj: facebook.com/Bludný kámen

Z facebooku Bludného kamene v Opavě. Foto: Facebook.com/Bludný kámen

„Izolovaná spojení jsme si na počátku omezili na čtyřtýdenní trvání, především proto, že máme na podporu umělců pouze omezené zdroje. Nyní ale jednáme o dalších možnostech financování prostřednictvím darujme.cz a podobně. Zároveň to vypadá, že celý nouzový stav potrvá ještě podstatně déle, čímž nám opět odpadnou další akce, které budeme moci nahrazovat v živých streamech, ale nepředbíhejme. Co se týče zatím plánovaných streamů, čekají nás další koncerty experimentální a improvizované hudby, komentované videoprojekce a pravděpodobně i nějaká prohlídka ateliéru, ale zaslané projekty vybíráme vždy až dva dny před vysíláním, takže je možné, že ještě nastanou nějaké změny,“ dodal Jakub Frank.

autorka textu: Aneta Macolová

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník