„Už několik let se snažíme zvýšit zájem Opavanů o výtvarné umění a tento otevřený neelitářský přístup nám do Domu umění přinesl v minulém roce historicky nejvyšší návštěvnost. Letošní rok jsme výstavní sezonu otevřeli souborem velmi zajímavých výstav.

Mimo fotografií Jaromíra Funkeho a ostatních mistrů české avantgardní fotografie (Drtikol, Rössler, Wiškovský) se návštěvíci mohou těšit na výstavu zabývající se nevšední a v jistém směru extremní architekturou Keret House, aneb Jak zabydlet škvírku. Ve vstupních prostorech bývalého atria čeká fotograficko-konceptuální výstava Neurčitý Prostor Jerzyho Oleka a Zdeňka Stuchlíka," popisuje dramaturg Opavské kulturní organizace Jan Kunze.

Blízkost hned několika různých výstav pozitivně kvitoval i opavský sociolog a fotograf Jiří Siostrzonek. „Je přirozené, že každý člověk je zaměřen na nějakou oblast. Proto je pozitivní, že pokud přijde na to, co si vyhlédne, narazí i na umělce, kterého by si třeba nechal ujít," pronesl na vernisáži Siostrzonek.

Zmíněné výstavy doplňuje expozice nazvaná Vůně uhlí stále v nás, která reflektuje především sociální tematiku Ostravy. Kulturní veřejnost ze ale může těšit na další zajímavé akce, které se uskuteční v Domě umění.

„V průběhu roku chystáme velkou výstavu Andyho Warhola, včetně promítání jeho filmu, sítotiskové dílny, ve které si návštěvníci budou moci natisknout vlastní plakát nebo tričko. Nebudou chybět ty nejznámější kusy, ale i ty, o kterých vůbec nikdo neví, že je dělal právě Andy Warhol.

Na vernisáži ve Factory, která vznikne ve vstupních prostorách Domu umění, zahrají Fiction svou verzi The Velvet Underground," uzavřel Kunze.