Benešovský kulturák vznikl už v roce 1986. Nedlouho po revoluci se ho ujal právě Jiří Siostrzonek. V současnosti by se dalo říct, že je centrem kultury v Dolním Benešově. „Náš kulturní dům má od začátku velkou výhodu v tom, že představitelé města kulturu a sport vždycky podporovali. Tím vlastně umožnili a stále ještě umožňují všem generacím smysluplně naplnit volný čas," popisoval ředitel dolnobenešovského kulturáku Jiří Siostrzonek.

Budova už před lety prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Proběhla například výměna vzduchotechniky, oprava interiéru a dalo by se pokračovat. Kromě hlavního sálu má i sál filmový nebo baletní. Kapacitně na něj nestačí například ani nově otevřený Kulturní dům Na Rybníčku v Opavě.

Na divadelní představení se sem vejde až 600 lidí. Pokud se jedná o různé koncerty, počet návštěvníků se může skoro až zdvojnásobit.

Koná se zde spousta významných akcí

Dramaturgický koncept kulturáku je více než jasný. Soustředí se především na děti. Nezabývá se přitom dovozovou kulturou. To má výhodu hlavně a především v tom, že do společenských akcí se mohou zapojit místní.

„Kulturní dům je základnou mnoha různých uskupení. Jmenuji například Městský orchestr mladých, který má šedesát až sedmdesát členů. Nesmím zapomenout ani na naše mažoretky vystupující pod názvem Excelent a také dětské pěvecké sbory Cypriána Lelka a Nezmar," posunul se dále Jiří Siostrzonek.

Kulturák v Dolním Benešově si mnoho lidí spojí i s různými skutečně výjimečnými akcemi. Jednou z těch vůbec největších je zcela určitě rock'n'rollový ples. Vstupenky vždycky zmizí rychlostí blesku. Poslední ročník byl vyprodán během tří hodin.

Další kultovní záležitostí je bezesporu Hudební jaro na Hlučínsku, Rockové Vánoce a jistě by se našly i další. Dolnobenešovský kulturní dům má tu výhodu, že je schopný vyhovět všem. Nestraní se ničeho. Od dechovky po metal.

Skromně, ale kvalitně

Jiří Siostrzonek si velmi pochvaluje spolupráci nejenom s dalšími institucemi v Dolním Benešově jakou jsou farnost nebo základní škola, ale rovněž se Sdružením obcí Hlučínska, v jehož čele stojí starosta Bolatic Herbert Pavera. „Jedná se o člověka, který na Hlučínsku dává kultuře maximální prostor," mínil.

Pokud se zaměříme na kulturu současnosti, a to hlavně tu hudební, musíme si povšimnout jasného rozdílu oproti minulým letům. Lidí na koncerty a i jiné kulturní akce chodí čím dál tím méně. V benešovském kulturáku si ovšem dlouhodobě udržují vysokou laťku, která jej ekonomicky neohrožuje a ani neohrozí. Ba právě naopak. Koncepce je jasná a zřetelná.

„Snažíme se dělat skromné, ale na druhé straně zase kvalitní pořady," prozradil na úplný závěr Jiří Siostrzonek.

Petr Dušek

Hudební jaro na Hlučínsku

Pokud máte rádi dechovku a mažoretky, nenechte si o nadcházejícím víkendu ujít XXII. hudební jaro na Hlučínsku. Těšit se můžete na přehlídku mládežnických dechových orchestrů a mažoretek, a to v Dolním Benešově, v areálu zámeckého parku. Představí se jak soubory z České republiky, tak ze Slovenska nebo Polska.

Z domácích jmenujme například soubor MěOM Dolní Benešov či Mažoretky Excelent D.B. Akce, kterou pořádá město Dolní Benešov spolu s Kulturním domem Dolní Benešov, pod záštitou starosty města Martina Štefka, začne v sobotu 2. černa v 16 hodin a trvat bude až do půlnoci. V neděli 3. června pak bude program zahájen ve 14.30 pochodem městem.

V případě nepříznivého počasí bude akce podle pořadatelů přesunuta do velkého sálu kulturního domu.

Michaela Sobotová