Vystoupí elektropopová kapela Midi lidi, která bezesporu patří ke stálicím české hudební scény. Dalo by se říci, že tvoří jedinečný prvek tuzemské scény díky své originalitě a bezprostřednosti.

Uskupení Midi lidi vzniklo v roce 2006 v Brně. Od té doby vydali tři alba, za které byli dokonce dvakrát nominováni na prestižní hudební cenu Anděl. To poslední nese název Operace „Kindigo!" a právě koncert v Opavě bude jednou z posledních zastávek turné k této desce.

„Ještě budeme do konce roku koncertovat s hudbou z „Kindiga". Turné nás baví a fanoušci na koncerty chodí, takže ideální kombinace. Čím dál víc nás také baví hrát na živé nástroje, jako jsou bicí, basa či prďoch. V sobotu se těšte na opavskou premiéru aktuální sestavy s Tominem Kelarem," pochvaluje si Prokop Holoubek, jeden ze členů kapely Midi lidi. Právě Tomino Kelar v roce 2011 vystřídal v kapele jednu z jejích zakladatelek Markétu Lisou.

V minulosti jsme mohli tvorbu Midi Lidí zaslechnout například ve filmu Protektor, za což byli dokonce v roce 2009 oceněni filmovou cenou Česky lev. Toto elektropopové trio podobná práce obzvlášť baví. „V červenci měl premiéru nový snímek v režii Marka Najbrta jménem Polski film, který je právě v kinech. Dělali jsme k němu soundtrack, který vyšel i na CD, a dokonce dvě písně i jako singl na modré průhledné sedmipalcové vinylové desce," sděluje Prokop Holoubek, který hraje například na bicí, klávesy či kytaru.

Členové kapely také slibují, že se opavští fanoušci v sobotu dočkají i titulní písně ze snímku Polski film se všeříkajícím názvem Polski hit.

To, co dělá Midi lidi tak osobitými a zajišťuje vždy koncertní zážitek, je výtvarná projekce během každého vystoupení. „Zařídilo to kamarádství s vizuálními umělci a chuť dělat něco společně. První vize podoby Midi lidi byl vlastně částečně improvizovaný, audiovizuální, experimentální projekt určený spíše do galerijního prostředí. Ale nějak se nám to zvrtlo v písničky," vtipkuje Prokop Holoubek.

Během svého působení o svých kvalitách mohli posluchače přesvědčit nejen v České republice, ale i v Polsku, na Slovensku, v Anglii, Německu či Rusku. Toto léto se svou muzikou najeli taktéž mnoho kilometrů a vystoupili na nejrůznějších akcích. „Koncertovali jsme na několika malých i velkých festivalech. Dále také na premiéře filmu Polski film na festivalu v Karlových Varech. Zahráli jsme si i v novém filmu Aleše a Željky Sukových, který se natáčel v Chorvatsku. Pracovali jsme, ale i odpočívali," upřesňuje hudebník Prokop Holoubek.

„Od vydání jsem si album asi ani jednou neposlechl, takže těžko říct, jaké je. Ale myslím, že by mě bavilo," těmito slovy komentuje Holoubek poslední desku skupiny Midi lidi. V současné době si společně se svými kapelními kolegy láme hlavu s tím, jak pojmenovat chystané LP. „Můj favorit je zatím Tisíce zklamaných metalistů. Petr preferuje Jedeme dál a Prokop prý raději ani nemyslí," žertuje Tomino Kelar, nejnovější prvek hudebního celku Midi lidi.

Jednotliví členové kapely jsou na tuzemské scéně známí mimo jiné i jako filmoví tvůrci, herci, divadelníci či vizuální umělci. Zkrátka jsou kulturně opravdu činní a úspěšní. Svou hudbu však s úsměvem popisují jako „lepší než The Prodigy a horší než The Beatles".

Vojtěch Tkáč