Jeden týden a jména pěti sochařů. To jsou indicie označující nedávno proběhlé sympozium umělců, z nichž vyčníval a byl zárukou kvality zejména známý Tomáš Skalík. Za cíl si dali vytvářet díla z kmenů stromů, které musely být vykáceny v rámci projektu na Regeneraci zeleně v obci.

Místo toho, aby toto dřevo přišlo nazmar, skončilo na pilách či v peci, kmeny a torza stromů nyní získají zcela novou, uměleckou a vnitřní povahu. Nadále potom zůstanou součástí Kyjovic a budou umístěny v nových parčících, které budou ještě více zkrášlovat a dodávat tak celému okolí ještě pohádkovější kolorit.

Na odhalení výsledků snahy a práce pětice profesionálů si však ještě pár dnů budeme muset počkat. Nejdříve se zde totiž ještě v sobotu 28. srpna uskuteční výstava fotografií a jiných dokumentů souvisejících s celou historií obce. Název ponese Kyjovice v proměnách času. Slavnostní začátek je naplánován na čtrnáctou hodinu právě v sobotu.

Přijít a prohlédnout si exponáty však mohou zájemci i příští den v rozmezí čtrnácté a šestnácté hodiny. Pro opozdilce či příznivce, kteří by chtěli výstavu navštívit vícekrát, otevře své brány ještě v pondělí 30. a úterý 31. srpna od šestnácti do osmnácti hodin. Místem konání bude zasedací místnost v přízemí Obecního úřadu.

Vyvrcholením všech dosavadních aktivit však bude 4. září oslava 720 let obce Kyjovice. Tady konečně přijde i na slavnostní odhalení soch vytvořených na sympoziu. Stane se tak v patnáct hodin v zámeckém parku. To však bude jen jedna z mnoha atrakcí připravených zde pro místní i přespolní návštěvníky.

Po ranní mši například dojde na posvěcení zrekonstruovaných barokních soch sv. Jana a sv. Floriána v kaštanové aleji před zámkem.

Odpoledne se ke slovu dostane dechová hudba Veselka anebo obligátní mažoretky, které sem dorazí z Klimkovic. Nebude rozhodně nouze o taneční vystoupení. Představí se taneční soubory Korálek a Mia z Kyjovic, později Lidový tanec a soubor H. Salichové z Ostravy.

Poezii pohybu oslaví ještě v pokročilejší hodině břišní tanečnice z Dolní Lhoty a mažoretky, pro změnu, aby se nám to nepletlo, z Horní Lhoty. Zpěv budou dále obstarávat namátkou country kapela Kyjovické klepeto či členové bývalého Kostelního sboru. V nočních hodinách nám ještě rozproudí krev v žilách rocková skupina Four angels.

Ale dříve než k tomu dojde, nastane ještě odpoledne u pódia nejspíše veliký přetlak fanynek. Od osmnácti hodin jim totiž rozehřeje srdéčka a rozechvěje kolena hypnotický hlas hlavní hvězdy dne Petra Bendeho s kapelou. Pro ty nejdychtivější fanoušky si připravil tento interpret i autogramiádu.

Každý ví, že děti jsou sůl Země, a proto, samozřejmě i zde je na ně myšleno především. Mohou se těšit na klaunská vystoupení, kolotoče, skákací hrad a spoustu další zábavy. Tradici velikých oslav nebude dělat ostudu v žádném případě ani bohaté občerstvení, které pořadatelé připravili. Moderátorem bude ostřílený Aleš Šklubal.

Když Vám k tomu ještě prozradíme, že výše vstupného činí jen 50 korun, zbořili jsme snad vaše poslední zábrany k návštěvě připravované akce.

Tomáš Pustka