Možná to bude jeho poslední koncert ve slezské metropoli.

Proč?

Již několikrát zaznělo, že Dům umění a kostel sv. Václava bude uzavřen kvůli rekonstrukci. S tím souvisí také zavření Vinárny U Přemka. Je otázkou, jak bude pokračovat kulturní život v tomto prostoru i po otevření, které je naplánováno až na únor 2011.

Laco Déczi a jeho Celula New York v Opavě - to bylo vždy vystoupení ve vinárně, a tak není jisté, zda se sem skvělý trumpetista vrátí nebo zdali se pro něj najde jiné místo. Každopádně vy máte jedinečnou možnost si jej užít zítra. Laco Déczi je považován za jednoho z mála jazzových hudebníků bývalého Československa, kterému se podařilo dobýt svět.

Decziho jméno začalo vzrůstat poté, co se přestěhoval z rodného Slovenska do Brna. Odtud jeho cesta vedla do Prahy, kde v roce 1967 založil skupinu Celula New York, jejíž tvorba vychází z hardbopu, tedy nejmodernější podoby jazzu.

Touto kapelou prošlo za dobu její existence mnoho kvalitních jazzmanů ze Slovenska i Čech, v současné době je však již spojována se zvučnými jmény z celého světa. V polovině osmdesátých let, roku 1985, se Deczi rozhodl pro emigraci do Spojených států, kde žije dodnes.

Deczi je právem chápán jako výrazná osobnost, která ovlivnila slovenskou, českou a posléze i americkou scénu. Navzdory tomu, že je mnohdy vnímán jako hudebník-solitér, jenž se v hudbě i umění jako celku ubírá svou vlastní cestou, nelze mu upřít skutečnost, že se jedná o hudebníka a trumpetistu oplývajícího výraznými kvalitami.