Premiéra Opavské rolničky

Název Opavská rolnička se letos objevil vůbec poprvé. „Všimla jsem si, že jiné regiony název pro svou přehlídku mají, a tak bylo třeba vymyslet něco pro Opavu,“ uvedla vedoucí Loutkového divadla v Opavě Jana Vondálová s tím, že přehlídka ve slezské metropoli probíhá již řadu let.

Soutěž je určena divadelním souborům, které se zabývají amatérským loutkářstvím ve všech jeho formách a projevech. Přihlášené bude hodnotit odborná komise ve složení: Luděk Richter (režisér, divadelní teoretik), Zdeněk Pavlíček (herec Divadla loutek Ostrava) a Sylva Pracná (odborná pracovnice v oblasti divadelní vědy). Další hodnocení se uskuteční v rámci rozborových seminářů.

„V současné době vím o třech až čtyřech souborech, které se chtějí přihlásit,“ podotkla Jana Vondálová. A co je největším přínosem této přehlídky? „Jedná se o pravidelné setkávání loutkářů, kteří se tak mohou podívat a srovnat, co se za ten rok připravilo jinde. Zároveň je zde odborná porota, která nejen hodnotí, ale i radí, co by mohly soubory zlepšit,“ uzavřela vedoucí loutkového divadla.

Více informací, propozice a přihlášku najdete také na internetové adrese www.loutkovedivadlo.svcopava.cz. Pro další kontakt můžete také využít telefonních čísel 553 615 609 nebo 604 558 428. Termín pro zaslání přihlášek je 28. února.

Loutkářská Chrudim

Soubory, které přehlídkou projdou, se následně zúčastní Loutkářské Chrudimi. Jak pořadatelé uvádí, tak posláním přehlídky je umožnit setkání amatérských loutkářů na celorepublikové úrovni, prezentaci a konfrontaci výsledků práce loutkářských souborů i jednotlivců v dané sezoně.

Hlavním cílem přehlídky je podpora zájmu o loutkářství, kultivace amatérského loutkového divadla a jeho propagace ve společnosti. Program celorepublikové akce bude složen z několika částí. V hlavním programu se představí právě zástupci regionálních přehlídek.

V doprovodném programu se může objevit divadelní i nedivadelní produkce.

(ans)