Dlouhou dobu tuto pozici zastávala Markéta Foukalová. Okolnosti ji však donutily se zpíváním u Madfingerů skončit. „Přišla do toho rodina, dítě. Už na to neměla čas,“ popisoval baskytarista kapely, která v sobotu vystoupí i před opavským publikem, Radim Genčev.

Jeho skupina si následně plácla s Martinem Svátkem, který sice nevidí, ale zpěv ovládá doslova bravurně. „Je to opravdu znamenitý zpěvák. Jeho handicap je podle mého pro něj spíše výhodou. Říká se, že při zpěvu je nejlepší zavřít oči a nechat se unášet,“ doplnil.

Mezi Foukalovou a Svátkem došlo i na jakési pomyslné předání žezla. „Uspořádali jsme takové rozlučkové vystoupení. Polovinu odzpívala Markéta a tu druhou zase Martin. Moc se to povedlo,“ pokračoval Radim Genčev.

Madfingeři jsou spolu už hodně dlouho. V prosinci se v pražské Malostranské besedě dokonce uskuteční koncert na počest desátého výročí skupiny: „Dohromady jsme se dali celkem náhodně. Zajamovali jsme si spolu a pak to celé vzniklo. Většina našich muzikantů je z Prahy. Zbytek je různě rozházen po Čechách. Kytarista pochází z Příbrami, další je z Chomutova a mohl bych pokračovat.“

Jazz-funk

Kapela Madfinger je snad odjakživa spojena s jazzem, ale Radim Genčev uvádí, že to zase až tak není pravda. Jako vhodnější označení se dost možná jeví jazz-funk.

„Osobně si nemyslím, že se jedná o čistý jazz. Naše hudba je spíše zaměřena popovým směrem,“ přiznal baskytarista kapely a jedním dechem dodal: „Záleží také na tom, v jakém klubu zrovna hrajeme. V této souvislosti třeba zesílíme zvuk a podobně. Umíme se přizpůsobit. Rozhodně se ovšem nespecifikujeme pouze na jazzové kluby.“

Opava je oblíbenou destinací

Madfinger už vydala několik desek. Zatím poslední se jmenuje Another chapter. „Na tomto albu se objevila spousta hostů. Zmíním například rapera z Nironicu nebo Vojtu Dyka,“ posunul se dále Radim Genčev.

Na pecky z této desky se mohou těšit i opavští fanoušci kapely. V sobotu 26. listopadu totiž budou Madfingeři koncertovat v Artu. Začátek je naplánován na 20 hodin. Se slezskou metropolí má kapela více než dobré zkušenosti. Vždyť už v Opavě párkrát vystupovala. „Pokud si dobře vzpomínám, hráli jsme v Evženovi. Pamatuji si, že posluchači vytvořili velice dobré a příjemné prostředí. Předvedli jsme se i v jiných opavských klubech a pokaždé to bylo super. Věřím, že také nyní tomu nebude jinak,“ zakončil Genčev.

Lístky do Artu si můžete v předprodeji pořídit za 150 korun. Na místě pak utratíte o 30 korun více.

Petr Dušek