Nejen v těchto obcích se lidé bavili o uplynulém víkendu. Vodění medvěda a pochování basy s rejem masek v obci Kajlovci udržuje při životě místní Sbor dobrovolných hasičů společně s občany obce. Průvod masek obcí začal tradičně v devět hodin dopoledne.

U každého obydlí se průvod zastavil, a jak velí tradice, paní domu pohostila návštěvu například zákusky, chlebíčky nebo i něčím na zahřátí a zatančila si společně s medvědem a maskami. Večer se pak konalo pochování basy v hasičské zbrojnici.

Obdobný průběh měla akce v Jakubčovicích i v obci Uhlířov. Vodění medvěda z Uhlířova každoročně pořádá místní Český červený kříž . Masopust je řazen mezi tradiční oslavy karnevalového období. V minulosti se takto značila doba od Tří králů do Popeleční středy, kdy začíná postní čas před Velikonocemi.

Byl to svátek hodování, během něhož se bylo třeba dosyta najíst, protože po něm následoval dlouhý, čtyřicetidenní půst. Dříve se maškarní zábava konala na masopustní úterý a byla vyvrcholením masopustu.

Samotný název masopust pochází z italského slova carnevale a označuje maso pryč. Dnes označuje zejména masopustní veselí, které se v regionech České republiky různě pojmenovává a dodržují se při něm různé tradice.

Kde a kdy se ještě masopustní akce uskuteční? V sobotu chystají pochování basy v Holasovicích. Začne ve dvacet hodin v chovatelském areálu. Hrát bude skupina Bledule. Akci připravil Sbor dobrovolných hasičů Loděnice.

O týden později pak můžete vyrazit na pochování basy do Hlučína. V kulturním domě začne ve dvacet hodin. I tentokrát se o pořádání postaral Sbor dobrovolných hasičů, avšak z Hlučína.