„O založení této akce se ve vsi zasloužil před mnoha lety místní sbor dobrovolných hasičů. Každým rokem se na hasičské schůzi rozdělí úkoly, kdo bude jakou práci zastávat v tento slavnostní den,“ uvedla za Sbor dobrovolných hasičů Ivana Minaříková a doplnila, že se na organizaci a chodu průvodu podílí většina občanů.

A jak průvod probíhá? „Vždy před desátou hodinou ranní se sejdou masky v kulturním domě- bývalé škole, zapíši se a poté se akce zahájí krátkým proslovem se společným vyfotografováním všech zúčastněných. V čele průvodu jde vždy medvěd s vodičem a za nimi kráčí či poskakují ostatní masky jakéhokoliv charakteru,“ vysvětlila Ivana Minaříková.

Loňským rokem se průvod začínal z horního konce, a proto se letos půjde od kulturního domu směrem dolů- po „malé straně“ a přes vesnici nahoru. „V jednotlivých domech či staveních si medvěd a masky zatancují s bydlícími na dechovou hudbu, kterou naší malé obci zajišťuje známá kapela Oderanka z Oder pod vedením pana Kubici, a po ochutnání zákusku, chlebíčku nebo lahodného moku se pokračuje k dalšímu domu,“ poznamenala Minaříková.

Ukončení průvodu je opět v kulturním domě. „V některých obcích takhle Masopustní průvod končí, ale v Jančí ne,“ upozornila hasička s tím, že po první etapě Masopustu se jdou všichni domů připravit na pokračování.

„Vyvrcholením Masopustu je večerní zábava v tamějším kulturáku pro občany obce s tradičním pochováním basy, večeří, tombolou a vyhlášením nejatraktivnější masky, pro kterou každý občan může hlasovat jen jednou. K poslechu a tanci bude hrát kapelník z Krnova,“ uvedla na závěr Ivana Minaříková.