Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mazel slaví dvacetiny

Opava – Kulaté jubileum oslaví již tento týden agentura Mazel uskutečňující na Opavsku především koncerty lidové a dechové hudby. Den jejích narozenin připadá na sobotu 11. června a u té příležitosti tak pořádá v opavském kině Mír pro všechny zájemce koncert známé kapely Moravěnka.

10.6.2011
SDÍLEJ:

Brněnská Moravěnka.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

V den, kdy uplyne přesně dvacet let od jejího vzniku, přiveze agentura pod vedením Mirka Masaříka na místní pódium jedno z nejpopulárnějších českých dechových těles, Moravěnku. Jako moderátor hudebního odpoledne, které začne na místě ve 14.30 hodin, se posluchačům představí známý redaktor Českého rozhlasu Ostrava Artur Kubica.

Opavskou uměleckou agenturu Mazel stvořila iniciativa dvou mužů s láskou k lidovému hudebnímu žánru. Tou dvojicí byli pánové Masařík a Zelený. Odsud se kombinací obou příjmení vzal i název spolku. Po určitých neshodách však došlo po několika měsících k rozchodu obou přátel a od toho času stojí dodnes v čele agentury už jen Mirek Masařík.

Za dobu své existence zrealizovala Mazel přes dvě stě kulturních akcí, mezi kterými nescházely kromě koncertů dechovek ani různé zábavné pořady či besedy. Díky Mirku Masaříkovi přivítala Opava ty nejvýznamnější lidové kapely a umělce z celé České republiky a ze Slovenska.

Agentura Mazel dodnes činorodě spolupracuje s místními médii, Českým rozhlasem Ostrava či se Sdružením dechových orchestrů České republiky a Václavem Hlaváčkem. Na závěr upozorňujeme, že pokud byste rádi popřáli Mirku Masaříkovi osobně či si jen vychutnali kvalitní koncert dechové hudby, tak vstupenky na sobotní koncert jsou k dostání v předprodeji Sluna.

Mirek Masařík: Pro lepšího pamatováka si vedu kroniku

Už dvacet let je ústředním pořadatelem především koncertů dechové a lidové hudby v Opavě. Miroslav Masařík, potažmo jeho agentura Mazel, přiváží pro příznivce této muziky na oslavu svého jubilea jednu z nejlepších českých dechovek Moravěnku. Na vystoupení nebude chybět pochopitelně ani sám Mirek Masařík.

Pamatujete si, který koncert jste uspořádal před těmi dvaceti lety jako první?

Uteklo to nějak rychle. Myslím, že to byla Starobřeclavská cimbálová muzika, vystupila u nás v červnu 1991. To jsme ještě spolupracovali s Jožkou Zeleným. Naše spolupráce trvala asi tři měsíce. Pro lepšího „pamatováka“ vedu kroniku s autogramy účinkujících a poslední roky i krátké videozáznamy.

Dvě dekády. To je čas bilancování. Mohl byste říct, co se vám podle vás za tu dobu povedlo nejvíce a na co byste naopak nejraději zapomněl?

Celkem se podařilo dosti příjemných i úspěšných kulturních akcí a nebyly to jenom dechovky. Nerad vzpomínám na značné problémy při rozdělování agentury…

Dechovka už pravděpodobně neláká do hledišť tolik lidí jako dříve. Cítíte se takříkajíc jako bojovník za přežití tohoto hudebního žánru?

Máte pravdu, dechovka u nás nemá takový ohlas jako v mnoha sousedních zemích. Mládež zapomíná na naše národní a lidové tradice a lidovky mají za spíše podřadnou hudbu a hodnotí je větou „to nemusím“. Stanislav Pěnčík, organizátor festivalů v Hodoníně, razil heslo Dechovka musí přežít, a o to se budu, bude-li to alespoň trochu možné, snažit i já.

Existují kapely, které zvete do Opavy nejčastěji a třeba i nejraději?

Opavu navštívily kapely nejen ze Slezska, Valašska, Hané, ze Slovácka a Jižní Moravy, ale i z Čech a byla zde i kapela ze Slovenska. Nebyly to pouze dechovky, ale i jiné žánry jako například Kučerovci, Taxmeni, cimbálové muziky i baviči. Rekordmanem je však Mistříňanka, ta vystoupila v Opavě třináctkrát. Zvát sem kapely ani nemusím, ty se hlásí samy. Opavské publikum má velmi dobrou pověst a jsme nazýváni Malý Hodonín.

Návštěvnost nám poslední dobou rapidně klesá a musím tedy velmi vybírat a smlouvat.

Sám jste stále aktivní ve světě hudby. Můžete nám o tom říct více?

Neposlechl jsem svého otce, který byl aktivním vesnickým muzikantem. Je to velká škoda a nejsem tedy muzikantem. Jsem však více než dvacet let členem Slovácké obce Výhonek, kde jsem členem mužského sboru cimbálové muziky. Výhonek v Opavě zapustil své kořeny již více než před padesáti lety.

Chystáte se teď na další „dvacetiletku“ v branži nebo si třeba už vychováváte nějakého nástupce?

No tak to nevím, nevidím zde nějakou světlou budoucnost tohoto žánru. Starší příznivci nám stárnou a taky nám postupně odcházejí. U mladší generace ten zájem není. Vše záleží na divácích a příznivcích. Jsem mile překvapen úrovní zdejších dechovek jako Kobeřanky, Slezské kapely i Prajzovanky.

Nástupce ještě nemám. Doufám, že se najde nějaký statečný bojovník a tím i propagátor hesla Dechovka, ta musí přežít! Dovolte, abych využil této příležitosti k poděkování všem našim spolupracovníkům a divákům - především pevnému jádru těch pravidelných.

Poté také všem, kteří se s námi podíleli na propagaci a informovanosti o našich akcích jako Český rozhlas Ostrava i regionální tisk. Děkuji rovněž těm, kteří spolupracují po technické stránce pořádání jako jsou předprodej vstupenek či kinosál kina Mír.

Autor: Tomáš Pustka

10.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skalní fanoušek Slezského FC Džeky se letos rozhodl nevolit.

Džeky: Volit nejdu. Ze slibů, že se něco změní, jsem už vyrostl

Manželé Stromští u voleb.

Manželé Stromští: Volby vnímáme jako občanskou povinnost

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

/POZVÁNKA/ Hudební festival FreiPlatz neboli Opavská klubová noc se uskutečníuž o nadcházejícím víkendu: v pátek 20. a v sobotu 21. října.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

/POZVÁNKA/ Milovníci dobrého vína jsou momentálně v Opavě v permanenci. Po Burčákové stezce už tento pátek proběhne v Obchodním centru Breda & Weinstein Opavský vinný trh.

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení