Ta hostí do konce srpna výstavu abstraktních obrazů vynikajícího malíře Miloslava Mouchy. „Obrazy jsou velice pěkné, působivé, vyzařuje z nich silná pozitivní energie,“ říká Zdeňka Nešporová, návštěvnice výstavy.

Samotný umělec při červnové vernisáži prozradil, že hradecká galerie je krásný prostor plný světla a nijak si nezadá s ostravskou Galerií Chagall, kde vystavoval nedlouho předtím. (Majitel Výtvarného centra Chagall v Ostravě Petr Pavliňák se vernisáže také zúčastnil.)

Pobavil prozrazením, že se těší na léto, které stráví na své chatě v Onom Světě nedaleko Hrobů, než se zase na zimu vrátí do Paříže nebo Lyonu. Výstavu malíře, který patří ke špičce evropského umění, můžete zhlédnout v Městské galerii v Hradci nad Moravicí o sobotách, nedělích a svátcích vždy od deseti do sedmnácti hodin.

Kdo je malíř Miloslav Moucha?

Miloslav Moucha (nar. 1942), podobně jako jeho skoro jmenovec Alfons Mucha, se proslavil během svého působení v Paříži. Kresbě a malbě se věnoval od roku 1962, zpočátku byl ovlivněn symbolismem. Později maloval zátiší a abstraktní obrazy meditativního charakteru. To příliš nekorespondovalo s žádaným socialistickým realismem.

V roce 1968 tedy odešel do zmiňované Paříže, po období různých instalací a performancí se vrátil k malbě a začal fotografovat. V malbě používá elementární geometrické obrazce. Ve Francii si vydobyl značné renomé a stal se jedním z nejznámějších představitelů českého výtvarného exilového umění. Působil také jako profesor morfologie a struktury na École des Beauxarts v Besanconu.

V současné době žije střídavě v Čechách a ve Francii. Je rovněž autorem dvou knih: Malá kniha představuje soubor autobiografických, deníkových a úvahových textů a poznámek, Životaběh je autobiografie v esejistickém zpracování, v níž umělec popisuje svou cestu z rodného Litvínova do Paříže.