Tato dvojice spolu absolvuje po Česku turné, na němž je doprovází baskytarista Lukáš Kytnar a rodák z Branky u Opavy Roman Vícha, jenž má pod palcem bicí. Ten vyprávěl i o tom, jak celá spolupráce vlastně vznikla.

„Lukáš Kytnar se s Melanie seznámil v Kapském Městě. Následně se zrodil nápad podniknout české turné,“ prozradil Roman Vícha a ještě doplnil: „Lukáš potom oslovil mě. Poslechl jsem si několik nahrávek a na spolupráci kývl. S odstupem času musím říct, že se mi tato hudba velice líbí.“

Melanie Scholtz je v Jihoafrické republice poměrně populární. Působila i jako lektorka jazzového zpěvu na univerzitě University of Cape Town. V roce 2002 dokonce obdržela cenu pro nejlepšího zpěváka v kategorii tradičního jazzu. „Kdybych měl její tvorbu nějakým způsobem charakterizovat, asi bych řekl, že jde o pop-jazz,“ pokračoval bubeník uskupení Melanie Scholtz Quartet.

Vícha a Kytnar se chystají, že by se zpěvačkou mohli do budoucna něco natočit: „Bavili jsme se o tom. Pokusíme se dát dohromady dvě tři písničky. Akorát nevíme, jak to uděláme. Jestli pojedeme do Kapského Města, nebo to zkusíme přes internet.“

České turné slaví úspěch. Všude, kde má tento kvartet hrát, je vyprodáno. Skupina naposledy koncertovala v Třebíči. „Lidem se to opravdu líbilo. Dokonce se nám dostalo i potlesku vestoje. Většinou hrajeme pro kluby, které mají kapacitu okolo 130 lidí,“ poznamenal Roman Vícha.

Petr Dušek