Expozice celkově zahrnuje čtyřiadvacet fotografií. Hned šestnáct z nich se zaobírá krásami beskydského pohoří, zbytek pochází z oblasti Hlučínska.

„Na Beskydech mě vždycky lákala diverzita krajiny. Máte rovinku, z níž najednou vystupují hory. Beskydy oproti Jeseníkům daleko více upoutaly mou pozornost. Je to taková nedotčená oblast,“ poznamenal sedmadvacetiletý rodák z Hlučína Michal Šofer.

Nedotčené Beskydy

Přestože na profesionální úrovni fotí od roku 2006, zájem o fotografování je u Šofera patrný prakticky odmala. Na Beskydy se soustředil poslední dva roky. „Fotky, které budou k vidění, byly pořízeny během posledního roku,“ pokračoval.

Nejlepší snímek však bude expozice Krajina Beskyd a Hlučínska postrádat. Šofer ho totiž zhotovil teprve před dvěma týdny. „Nelze určit, na kterou fotografii jsem nejvíc hrdý. Nejlepší fotka z Beskyd ovšem bude chybět. Jedná se o pohled do údolí z Lysé hory. Jsou vidět mraky. Je to opravdu krásné. Bohužel už jsem ji nestihl zařadit,“ litoval Šofer, jenž se v brzké době bude stěhovat do oblasti Beskyd, a proto se dá očekávat, že dalších povedených fotek vznikne mnohem víc.

Autor se zabývá především krajinou

Výstava v Hlučíně ovšem zdaleka nebude jen o Beskydech. Nesmíme totiž opomenout ani Hlučínsko, k němuž má Michal Šofer jako místní velice silný vztah. „Soustředil jsem se na krajinný ráz polského pohraničí. Hlučínská pole, valy… Zachytil jsem třeba i různé kostelíky, opuštěné posedy. Také se mi povedlo nafotit západ slunce nad benešovskými rybníky. Tohoto snímku si nesmírně cením,“ posunul se dále.

Michal Šofer se ve své tvorbě téměř výhradně věnuje krajinářskému focení. „Urbanismus v mých fotografiích určitě nehledejte. Samozřejmě skoro všude jsou již dnes patrné stopy lidské činnosti, ale, jak jsem už zmínil, mě zajímá nedotčenost přírody. O tom především jsou mé fotky,“ upozorňoval autor výstavy Krajina Beskyd a Hlučínska.

Šoferova první výstava v životě

Sedmadvacetiletý Michal Šofer si dnes od 16 hodin v Muzeu Hlučínska zažije své výstavní „poprvé“. Nikdy předtím totiž fotografie veřejně nevystavoval. „Mí přátelé a příbuzní se mě delší dobu snažili dokopat k tomu, abych fotky prezentoval například formou výstavy. No, a teď se tak také stane,“ usmíval se hlučínský rodák.

Sám přitom neví, co může od celé expozice očekávat. „Musím přiznat, že jsem už velice nervózní. Snad si cestu na výstavu najde dost lidí, kterým se fotografie budou líbit,“ zmínil na závěr svou největší tužbu Michal Šofer.

Krajinu Beskyd a Hlučínska můžete navštívit až do 22. ledna příštího roku. Otevírací doba se různí v době vánočních svátků. Na Štědrý den je samozřejmě zavřeno. Mezi 25. a 30. prosincem je výstavu možno zhlédnout mezi 9.00 až 11.30 a 14.00 až 17.00. Na Silvestra bude otevřeno pouze ve stejných dopoledních hodinách. V první den nového roku se pak na expozici můžete přijít podívat od 14 do 17 hodin.

Petr Dušek