Jak známo, letošní ročník festivalu Bezručova Opava se rozhodl vzdát hold citu nejmocnějšímu – lásce. V tomto duchu se zítra odehrají i dvě akce, které jsou na první pohled rozlišné, ale spojuje je podobný cíl, snaha o jeho dosažení formou umění a také institut základní umělecké školy.

Oba programy začínají v šestnáct hodin v minoritském klášteře. Vstup je volný.

První z obou projektů se jmenuje Česká republika – Srdeční záležitost. Jedná se o výstavu časosběrných fotografií autorů Michala Cihláře a Veroniky Richterové. Prim tu hraje symbol srdce. Je vyjádřením, kterému rozumí prakticky celý svět. Tím pádem se stává jakýmsi univerzálním jazykem všech lidí.

Jeho vyobrazení je možné spatřit na nejrozmanitějších místech a v nejroztodivnějších spojitostech. Ti, kteří je vytvořili, tím chtěli sdělit něco druhému člověku, celému světu, anebo k tomu měli jiný z tisíců dalších motivů. Dnešek je ale časem hektickým, kde každý za něčím pospíchá, a těchto znamení si nevšímá. Je to škoda.

A proto nám tito dva fotografové představí kolekci zachycující obrazy srdce ve všech možných podobách.

Láska je jen elementem se bude návštěvníky snažit oslovit pro změnu hudbou. V rolích umělců zde vystoupí dětský pěvecký sbor Domino a bubenický orchestr Boris pod vedením Iva Samiece, který je sestaven z nástrojů a rytmů z téměř všech koutů světa.

„Alchymie uvádí čtyři elementy, z nichž je stvořen svět – oheň, voda, vzduch a země. Pátým elementem může být láska,“ říká učitelka Základní umělecké školy Markéta Janečková. Bezručova Opava tak dodá další dva díly do mozaiky festivalového programu.

Tomáš Pustka