VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co v Opavě nejvíce udivilo buddhistického mnicha?

OPAVA - Čhamba Norfail je první buddhistický mnich, který spatřil Opavu a kterého tak mohli lidé ve svém městě vidět.

24.9.2007
SDÍLEJ:

Čhamba Norfail. Úplně poprvé si mohli lidé v Opavě poslechnout buddhistického mnicha.Foto: DENÍK/Alica Heráková

Ani my jsme nemohli nevyužít jeho cesty po České republice a nevydat se na přednášku pořádanou Malým Občanským Sdružením Tolerance (M.O.S.T.). Akce se konala v refektáři Domu umění v šest hodin a lidé proudili do sálu stylem „švábi na pivo“, a to plynule až do čtvrt na sedm. Štěstím v neštěstí byly malé technické problémy, které způsobily, že i lidé, kteří přišli skoro patnáct minut po avizovaném začátku přednášky, ji svou nedochvilností nevyrušili. Technické problémy se tedy řešily a Čhamba Norfail seděl před zvědavými zraky nás, Středovropanů, kteří známe červená mnišská roucha většinou jen z televize nebo obrázků. Čhamba je na první pohled sympaťák; s širokým nosem, snědou pletí a hlubokými vráskami od smíchu.

Tenhle teprve osmadvacetiletý mnich a učitel přijel do České repubilky z Ladaku, více než šest a půl tisíce kilometrů vzdálené země v Malém Tibetu na severu Indie. Čhamba žije v buddhistickém klášteře v Tikse, ve výšce přes dva a půl tisíce metrů na úpatí Himálaje. Legrační angličtinou nám po úspěšném zapojení videoprojekce začne vyprávět o svojí zemi: „Kdybyste se chtěli dostat do Ladaku, můžete použít dvě cesty. Buď leteckou z Dillí, nebo autobusem do Manaly, ale pak je to ještě 20 hodin šílené cesty mezi horami,“ popisuje.

Vedle něj sedící Jana Neboráková, jedna z iniciátorů akce, pohotově překládá lámanou Čhambovu angličtinu. Nikdo v sále ani nedutá. Zčásti je to způsobeno tichým úžasem nad fotkami kláštera s monumentálním výhledem na himálajské ledovce a zčásti také tím, že necelá padesátka přítomných v sále hltá každé Čhambovo slovo. Mluví o své zemi a její historii, o své víře a také o životě v klášteře. Od února minulého roku je už nejen mnichem, ale i učitelem. Při klášteře totiž byla otevřena malá škola pro malé mnichy. Žádnou pedagogickou průpravou ale Čhamba Norfail neprošel.

„Učím velmi malé děti,“ říká a dokazuje své povídání gestem, kdy naznačuje rukama velikost třiceticentimetrového trpaslíka. „Mají od pěti do sedmi let a učit modlitby tak malé děti je pro mě někdy hodně těžké, nemám s nimi ani učením žádné zkušenosti,“ popisuje se smíchem. V diskusi se ptáme, co ho u nás nejvíce překvapilo. Čhamba Norfail se rozesměje. „Všechno! Všechno je jiné, mnohem čistější,“ povídá s nadšením. „Udivila mě i vaše dopravní pravidla. V Indii všichni troubí a všude je chaos a tady jsem nic takového neviděl,“ podává nový pohled na opavskou dopravní situaci.

Dnes jsem byl s Adamem (jeden z pořadatelů akce) u něj ve škole, a to, co jsem viděl, mě ohromilo. Tak obrovské zázemí pro všechny předměty. Působilo to na mě jako nějaký královský palác,“ mluví otevřeně o svém údivu Čhamba. Ukáže se, že buddhistický mnich navštívil střední pedagogickou školu a že vybavení tam nebylo jediné, co ho ohromilo. „Devadesát procent mých spolužaček jsou dívky,“ vysvětluje publiku pořadatel Adam. „Čhamba se tam cítil trochu nesvůj,“ podotýká s úsměvem.

Spoustu nových věcí jsme se tak nedozvěděli na přednášce jen my. Ukázalo se, že návštěva Čech, a konkrétně Opavy, byla obohacující zážitek plný nových informací i pro Čhambu Norfaila. Ten v závěru slíbil, že se bude pilně učit, aby mohl znova přijet a vysvětlit všechno, co by chtěl, ale co mu zatím jeho (ne)znalosti angličtiny nedovolují. Celé tohle setkání ukázalo, jak obrovský přínos plyne z toho, když se setkají lidé z totálně odlišných světů a že snad nejvíce obohacující je lidské porozumění.

24.9.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Výhru oslavil odpálením petardy a vylekal tím sousedy

Zasedání zastupitelstva města Opavy. Ilustrační foto.

Zastupitelé stihli projednat zhruba polovinu bodů

Představujeme prvňáky ZŠ Kravaře

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Zastupitelé dali stavbě nového bazénu zelenou

Více než dvě hodiny trvala na pondělím zasedání opavského zastupitelstva jednání o záměru na výstavbu nového krytého bazénu.

Outletové centrum: proč není dálniční napojení

Výstavba outletového centra v Ostravě-Přívoze, kterému se Deník v minulých dnech věnoval, budí mezi motoristy a starosty přilehlých obvodů a obcí rozpaky.

Vítr způsobil hlavně poruchy veřejného osvětlení

Spadlé stromy, výpadky elektřiny, poruchy veřejného osvětlení. Nejen s těmito problémy se musejí potýkat obyvatelé Opavska. Důvodem je silný vítr, který poslední dny zaměstnává především hasiče.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT