Film

Filmový výběr je povedený. Jako první jmenujme Melancholii od dánského režiséra Larse von Triera, který každým svým filmem uchvátí, šokuje, provokuje. A snímek Přežít svůj život, který jeho režisér Jan Švankmajer označil jako psychoanalytickou komedii. Na oba snímky upozorňuje i dramaturg festivalu Petr Rotrekl, který je charakterizuje jako výsostně umělecké ponory do hlubin lidské duše i vesmírů vnějších.

Další dva filmy jsou celovečerní dokumenty, Cinematerapie Ivana Vojnára a nový snímek Benjamina Tučka Tantra. Na počátku Cinematerapie byl inzerát České televize, v němž byli diváci vyzýváni, aby na kameru vyprávěli svůj životní příběh. Snímek je tak vlastně trochu na pomezí hraného filmu, dokumentu a reality show.

Od posledně jmenovaného typu televizní zábavy se ale diametrálně liší svým citlivým přístupem k jedenácti vybraným protagonistům s mnohdy bizarní životní osudy. Tantra je východní duchovní cesta k sebeuvědomění smyslnosti a sexuality skrze potěšení. Už stovky Čechů navštívily tantrické semináře a ve filmu se seznámíme i s těmi, kterým tantra změnila život.

Tvůrce filmu zajímalo, jestli skutečně existuje možnost, jak využít tantru pro zlepšení života, partnerských vztahů a rodinných vazeb v současné době. Jan Špáta se narodil v roce 1932 v Náchodě. Studoval kameru na FAMU a nejdříve pracoval jako kameraman filmových týdeníků, reportážních a dokumentárních filmů v Krátkém filmu Praha. Nejvýznamnějším spolupracovníkem byl pro něj Evald Schorm. Jako režisér natočil sto sedm autorských filmů, za něž obdržel přes šedesát cen na domácích a zahraničních filmových festivalech, na stovkách dalších pracoval jako kameraman.

Kvalitu vybraných filmů potvrzuje také předsedkyně Opavského filmového klubu Jitka Feikusová: „Skutečně všechny uváděné snímky stojí za zhlédnutí. Osobně se obzvláště těším na Tantru, která mi utekla na letní filmové škole, a moc ráda si zopakuji dokumenty mého oblíbeného režiséra Jana Špáty.“

Literatura

Prvním pořadem, jehož součástí bude i poezie, je pásmo hudby, fotografie a poezie s názvem Universum – Geraldova smrt, kdy své básně přečte Ondřej Hložek. Tradičně k Bezručově Opavě patří vyhlášení výsledků literární soutěže Hlavnice A. C. Nora, v níž jsou hodnoceny prózy autorů do 35 let.

V Klubu Art pak následně proběhne literární večer s texty účastníků soutěže, na kterém vystoupí také známý pražský herec Saša Rašilov. Nezazní však jen ukázky z děl nadějných prozaiků, část večer bude věnována i A. C. Norovi, od jehož smrti uplyne dvacet pět let.

Další literární večer s názvem Láska nic nezapomíná bude patřit Vítu Slívovi, básníkovi, který oslaví letos své šedesátiny. Jeho přátelé a spříznění autoři se rozhodli vydat drobný almanach, který pokřtí v Jazz Café Clubu Evžen. Opavské nakladatelství Perplex představí knihu Rodokmen. Její autorkou je Mary de Rachewiltzová, dcera pozoruhodného amerického modernistického básníka Ezry Pounda. Nejde ale o nějaké vzpomínky na otce, nýbrž o výbor z vlastní básnické tvorby. Na knize se podílela rovněž vynikající překladatelka Anna Kareninová, která bude hostem večera.

Aktivity nakladatelství Perplex ocenil také literární vědec docent Jiří Urbanec: „Nejprve mám radost z toho, že festival Bezručova Opava žije, ba dokonce vzkvétá (někdy mu bylo v nelehkých letech namále). A letošní literární pořady? Doporučil bych všechno, bude to mít nepochybně dobrou úroveň. A musíme fandit opavským autorům a vydavatelství Perplex, které má zřejmě nezdolný kořínek.“

Výtvarné umění

Letošní Bezručova Opava přináší pestrou nabídku výtvarných zážitků. Své abstraktní světy vycházející z geometrické abstrakce a op-artu představí v knihkupectví Librex malíř a grafik narozený v Baškirii v Rusku Sergej Kirillovič Děrgun.

Památník Petra Bezruče pozve na vernisáž výstavy Lithomagie vynikajícího slovenského grafika Vladimíra Gažoviče, následovníka Albína Brunovského. Jeho litografická tvorba nese odkazy symbolismu, surealismu i magického realismu a v kombinaci s uměleckou náročností techniky fascinuje laiky i odborníky. Mezi dva umělecké světy je rozdělena tvorba mladého a nadějného kreslíře, malíře, grafika, animátora a nadšeného bubeníka Marka Koláře, studujícího obor klasická malba na Akademii výtvarných umění v Praze.

V Galerii Obecního domu se můžeme těšit jednak na jeho klasické ukázky studie lidské figury, z nichž většina vznikla v hodinách večerního kreslení na pražské AVU, a jednak na jeho tvorbu malířskou, která prostřednictvím kyborgů a droidů zobrazuje fantazijní svět budoucnosti. Všechno, co k vám přichází, přijímejte… tak jako to dělají Zuzana Tázlarová, Markéta Janečková a Ema Mairinger.

Kouzelné čepičky, plyšáci v barevném linorytu, šeptané malby a Kolo kolo mlýnský, to vše bude k mání v Galerii U Jakoba. Jedna z jmenovaných výtvarnic, Markéta Janečková, se zvlášť těší na výstavu Itala Marca Ceccaroniho, který od roku 2008 studuje opavský Institut tvůrčí fotografie. K jeho výstavě souboru fotografických portrétů žen s názvem In vitro říká:

„Marco Ceccaroni ženy zachycuje v jejich přirozeném prostředí domova, práce, v kavárně, na procházce, ve chvílích všedních, pracovních, intimních. Z těchto jakoby momentek vytváří a prolíná výsledný obraz, který působí něžně, křehce, krásně v tom nejlepším slova smyslu. Na svých stránkách Marco píše, že miluje obrazy, protože v nich je něco, co nemůže být vysloveno slovy… a to je důvod, proč se lidé odedávna na obrazy dívají.“

Divadlo

V rámci tohoto žánru najdeme několik představení určených primárně dětem, která přivezou dva pražské soubory a jeden brněnský a která uvede Loutkové divadlo v Opavě. Bude mezi nimi i nesmrtelný příběh o Malém princi. Z Prahy a Brna přijedou i divadelníci hrající pro dospělé.

MeetFactory je originální pohybové divadlo z Prahy, které nabídne během jednoho večera dvě představení. Národní divadlo Brno nabídne mimořádné jevištní ztvárnění korespondence mezi Voskovcem a Werichem v režii Jana Mikuláška. Chybět nebudou ani zahraniční umělci, tentokrát to budou mladí Švýcaři v inscenaci, kterou režíroval Pavel Štourač. Zástupci místních divadelníků budou mladí zástupci literárně- dramatického oboru ZUŠ Václava Kálika v Opavě, kteří uvedou hru Slawomira Mrožka Na širém moři.

Posedmé budou slavnostně předány ceny Opavské Thálie umělcům Slezského divadla.

Závěrečné slovo odborníka bude patřit manažerovi Divadla Petra Bezruče v Ostravě Tomáši Suchánkovi: „Z letošní divadelní nabídky Bezručovy Opavy bych rád navštívil představení pražské MeetFactory s titulem Šavle a Tak přesně o ráji… to není, která slibují odhalit dva různé přístupy k pohybovému divadlu.

Těším se na oceňovanou inscenaci Divadla Continuo Spettatori/Diváci v režii Pavla Štourače. Co by si diváci určitě neměli nechat ujít, je jevištní ztvárnění dopisů mezi Voskovcem a Werichem Korespondence V + W v režii Jana Mikuláška. Inscenace Reduty, scény Národního divadla Brno, se letos představila s obrovským úspěchem na většině divadelních festivalů v naší republice. Určitě doporučuji!“

Hudba

Janáčkova filharmonie připravuje pro festival speciální program, letos bude mezi skladbami třeba suita Planety anglického skladatele a vášnivého zájemce o astrologii Gustava Holsta. Méně vážnou hudbu reprezentuje etnobigbeatová dechovka v podání brněnské skupiny Čankišou. Nejen pamětníci, ale i později narození si jistě nenechají ujít legendu české rockové historie skupinu Progres 2 s oceňovaným programem Dialog s vesmírem.

Velkým audiovizuálním zážitkem bude pro příznivce skupiny Pink Floyd projekt Dark Side of The Moon, který zahrají v kině Mír ve vynikající interpretaci s kvadrofonním zvukem, filmovými střihy, drobnými hereckými výstupy a projekcí českých titulků Filip Benešovský, bratři Kašparovi a kapela.

Překvapením může být kapela Luno s charismatickou zpěvačkou, která disponuje jedinečným hlasem, EmouBrabcovou. Opavské hudebníky zastupuje bubenický orchestr Boris Iva Samiece, který také pokřtí nové CD. Závěrečný koncert Bezručovy Opavy obstará Iva Bittová a Moravskoslezské komorní sdružení.

O doporučení jsme požádali dramaturga kulturních akcí Klubu Art a frontmana kapely Kofe-In Jana Kunzeho: „Na letošní festival Bezručova Opava mám tři velmi rozdílné hudební tipy. V podání Janáčkovy filharmonie zazní ve Slezském divadle Báseň extáze Alexandra Nikolajeviče Skrjabina, liturgická symfonie č. 3 Arthura Honeggera a suita Planety Gustava Holsta. Tento večer bude nezapomenutelný hudební zážitek nejen pro vášnivé milovníky vážné hudby.

Dalším koncertem, který si rozhodně nenechám ujít, je vystoupení legendární brněnské kapely Progres 2, která zahraje i část z velmi ceněné rockové opery Dialog s vesmírem, dokonce s původní videoprojekcí. Tuhle kapelu řadím mezi klasiku české populární hudby.

Z nejnovějších hudebních lahůdek bych rád upozornil na nový projekt zpěvačky Emy Brabcové Luno. Po rozpadu skupiny Khoiba se zpěvačka vrací na pódia s psychedelickým popem a svým úžasným hlasem. Luno patří určitě k tomu nejzajímavějšímu na současné české klubové scéně.“

Jaroslava Malá