Hned dvě nové výstavy v jeden den se chystá otevřít Slezské zemské muzeum. První nese název Vzácné kočkovité šelmy ve sbírkách SZM a koná se ve spolupráci se Zoo Ostrava. K vidění budou preparáty lvů, tygra, jaguára, levharta, irbise i menších kočkovitých šelem. K tomu ojedinělé množství jejich lebek, odlitky stop anebo například pomůcky pro odchyt těchto šelem.

Návštěvníci se dočtou o původu jednotlivých exponátů, seznámí se s infomracemi o tom, čím jsou kočkovité šelmy ohroženy a také se dovědí o kontextu šelem s historií, etnografií a kulturou (např. u afrických Masajů, v antice, středověku a starých amerických civilizacích). A konečně třeba i o heraldice a původu českého znaku.

Druhá výstava s názvem Kočky očima opavských výtvarníků ukazuje kočky, kočeny, klubka, klubíčka, jak je vyrobily děti z výtvarného oboru Základní umělecké školy Václava Kálika v Opavě a také děti z opavského střediska volného času. Jde o linoryty, kresby, keramiku a objekty. Vše na kočičí notu. Tato výstava je interaktivní, děti mohou hledat ukryté myšky, malovat kočky, motat kočičí klubka a dále si s vystavenými exponáty hrát. Vernisáže obou výstav se konají ve čtvrtek 10. května v 17 hodin ve výstavní budově Slezského zemského muzea. Kulturní program při ní obohatí svým vystoupením dramatický kroužek Daniely Pivovarčí (ZUŠ V. Kálika) s ukázkou z představení Ze života hmyzu.

Výstavy potrvají do 31. července letošního roku.