V Opavě Buty nevystupují poprvé, třeba v srpnu v roce 1998 byly na festivalu Dobře vychlazená hlína, před rokem byl výborný koncert na Stříbrném jezeře. Velkou popularitu přinesl skupině Buty film Jízda, který natočil s minimálním rozpočtem v roce 1994 Jan Svěrák.

Radek Pastrňák původně nechtěl ve filmu účinkovat, ale byl přinucen kapelou, a nakonec podal skvělý herecký výkon. Díky Jízdě měla velký úspěch deska Ppoommaalluu, na níž je hudba z filmu. Z dalších alb připomeňme to s poněkud kuriózním názvem Rastakayakwanna a desku Normale, která je inspirována klasickými romskými písničkami.

Jak uvedl Radek Pastrňák v rozhovoru pro Přerovský deník, s muzikou začínal jako mnoho jiných dětí v lidové škole umění a svou první kytaru dostal od strýce začátkem sedmdesátých let. Od té doby vystřídal na šest stovek kytar, nyní jich má asi padesát, je totiž jejich vášnivým sběratelem. Může si tak vybrat podle nálady a momentální situace, na co si zabrnká.

Od populární hudby se v průběhu let posunul do bluesovější polohy. „V blues se velmi dobře schovám. Tady u nás to hrají všichni špatně, a když to budu i já hrát špatně, tak to nikdo nepozná,“ říká Pastrňák s nadsázkou.

Jaroslava Malá