Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na hlučínském zámku byla otevřena výstava

Hlučín – V Muzeu Hlučínska, prostorách hlučínského zámku, je od nynějška otevřena nová výstava věnující se postavě místního rodáka, kterým není nikdo menší než slavný malíř a zakladatel teorie proporcionality Johannes Philip Jacob Bochenek. Akce se koná u příležitosti 180. výročí narození této výjimečné osobnosti umělecké historie.

11.5.2011
SDÍLEJ:

Výstava zaujala všechny návštěvníky a již samotné vernisáže se zúčastnilo na několik desítek hostů.Foto: Petr Gattnar

Vernisáži, která se uskutečnila v Muzeu Hlučínska před krátkým časem, předcházela mše v německém jazyce celebrovaná páterem Larischem z Ostravy-Svinova. Samotnému aktu slavnostního zahájení údajně přihlíželo více než sto párů zvědavých očí.

Pozvání přijali mj. starosta Sdružení obcí Hlučínska Herbert Pavera, starosta Kravař a také starosta Hati, někteří hlučínští zastupitelé nebo člen Rady Města Hlučína Mojmír Sonnek. Původně se měli programu účastnit členové příbuzenstva Johannese Bochenka, ale ti se nakonec omluvili.

Mezi hosty však nescházeli např. členové Ackermannovy společnosti z Prahy, občané Opavy, olomoučtí studenti, členové DFK z Ratiboře, Tworkova, z Düsseldorfu, Bonnu a Hessenska, také v hojném počtu lidé z Kobeřic, Bolatic, Kozmic a hlučínská veřejnost.

Výstava, čítající jedenadvacet dobře zpracovaných velkých fotokopií obrazů, včetně slezské mapy z roku 1851, a kolem třiceti fotografií dokumentů, vznikla ve spolupráci předsedkyně Sdružení slezsko-německých přátel Hlučínska v Hlučíně a vedoucí pracovního týmu výstavy Marie Roncka, odborného poradce Jiřího Marka Kotterby, fotografa Petra Gattnara a grafika Pavla Kocura.

Po stopách významného rodáka města Hlučína pátrali rovněž za nezištné pomoci studentů berlínské univerzity. V Berlíně byl badateli mimo jiné navštíven dům, kde umělec žil a pracoval, a na místo jeho posledního odpočinku byla položena kytice květů.

Johannes Bochenek, čestný člen Římské umělecké společnosti, se narodil v Hlučíně roku 1831 v rodině stolaře, díky čemuž se taktéž stolařině v pozdějším věku vyučil. Zároveň však projevoval neobyčejný a všestranný umělecký talent. Věnoval se krajinomalbě, portrétování – maloval kupříkladu císaře Wilhelma II. a papeže Pia X. – a malbě obrazů s náboženskou tematikou.

„K bezkonkurenčně nejslavnějším osobnostem Hlučínska 19. století a první poloviny století dvacátého počítáme Johannese Jandu, spisovatele a novináře Augusta Scholtise z Bolatic a právě Johannese Bochenka,“ soudí Marie Roncka.

11.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení