Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nadaní studenti se účastní výtvarných plenérů

Opava – Máte doma umělecky nadané děti? Nechceme Vám radit, ale ideální podmínky a živnou půdu pro rozvoj jejich talentu naleznou ty, které stále hledají vhodnou střední školu, na Mendelově gymnáziu v Opavě.

16.1.2011
SDÍLEJ:

Land-art, jehož autorem je Jan Mazáč.Foto: Rostislav Herrman

Pro zdejší studenty jsou zde totiž kupříkladu každý rok v srpnu připravovány výtvarné plenéry v Chorvatsku. Jejich organizátorem je pedagog Rostislav Herrmann, který sám je zkušeným výtvarníkem. Plenéru se pravidelně účastní zapálení a tvůrčí studenti, takže, přes možnost užívat si radovánek u moře, se hodně pracuje a vznikají solidní výstupy.

Výtvarné práci se věnují asi 4 – 5 hodin čistého času denně. Jsou nadšenci, kteří i víc, ačkoli už nemusí, ale prostě se do věci ponoří a tvoří… Herrmann se snaží zachovávat techniky a témata, která jsou pro studenty nějak zajímavá. Na letošním plenéru tak mj. posílil orientaci na land-art. Kontakt s přírodním materiálem považuje za pozitivní a motivující.

„Trávíme větší část roku ve městech a krása i význam přirozeného prostředí nám uniká. Proto jsme si hodně hráli s kameny, větvemi, pískem a podobně. Šlo o tvorbu výtvarných artefaktů, které mají výpovědní hodnotu nejen samy o sobě, ale jsou citlivě zasazeny také do krajiny. Veškeré práce studentů jsem fotografoval,“ vysvětluje.

Druhým výtvarným zadáním byla abstraktní malba temperou na téma „duše kamene“. Je tady samozřejmě úmyslná souvislost právě s land-artem. „Tohle téma mělo ještě posílit všechno to dotýkání se přírody v její neopakovatelnosti. Navíc se zde zcela samozřejmě promítla individuální psychologie každého studenta, takže šlo taky o jakousi hlubinnou sondu, která vedla k zamyšlení, zároveň ale zůstala dostatečně citlivá k soukromí svých tvůrců,“ pokračuje dále Herrmann.

„Třetí zadání tvořil bodypainting. Tady jsem chtěl dát možnost k vyjádření vlastní osobnosti a především soudobé kultury mladé generace. Proto jsem zadal téma „kultovní ornament“. Rád bych dal mladým lidem možnost ozřejmit specifika vyjadřovacích prostředků, které používají. Tohle téma hodlám ještě dál rozvíjet. Stojí za to hledat i touto cestou možnosti k mezigeneračnímu pochopení a komunikaci. Samozřejmě, nafotil jsem také spoustu snímků,“ dodává na závěr oblíbený pedagog a známý umělec.

Od 20. prosince je v budově Mendelova gymnázia nainstalována výstava, která práce vzniklé na plenéru zpřístupňuje. Jedná se celkem o 46 panelů ve formátu A1. Ukončení výstavy bude zhruba k datu 20. února. Pak se výběr z výstavy přestěhuje na Krajský úřad MSK v Ostravě, kde byly prezentovány již předchozí dva ročníky.

V květnu pak čeká výstavu ještě prezentace v Galerii Gaudeamus v budově gymnázia ve Vítkově.

Autor: Tomáš Pustka

16.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení