Kapela není specifická pouze názvem. Naše redakce vyzvala k rozhovoru basáka skupiny Ondřeje Poláka. Předem prozradíme, že šlo o velice zajímavé povídání.

Trochu divný název

Proč zrovna tak nějak divně znějící O5 a Radeček? Hlubší smysl v názvu určitě nehledejte. Při rozhodování, jak se bude kapela jmenovat, rozhodovala jakási mladická nerozvážnost. „Hloupější název jsme mohli vymyslet jen těžko. Tenkrát jsme byli mladí a blbí. Kdyby to u fanoušků nebylo tolik zažité, uvažovali bychom o změně,“ předeslal Ondřej Polák a jedním dechem dodal:

„Nejdřív jsme se jmenovali pouze O5. Připadalo nám to krátké, tak jsme k tomu přidávali jméno nějakého člena kapely, až zůstalo u Radečka.“ Jádro tohoto šumperského uskupení, tedy bratři Ondřej a Tomáš Polákovi společně s Přemyslem Ptáčkem a Radkem Sekyrou, poprvé vystoupili, když jim bylo okolo deseti let.

„Vzpomínky na toto ale i pozdější období stále chovám ve své paměti. Tehdy nikdo z nás neměl auto. Za koncerty po celé republice jsme museli cestovat vlakem,“ pokračoval zakládající člen skupiny. Radečci, jak se kapele s oblibou přezdívá, museli o své místo na výsluní tvrdě bojovat. Rozeslali spoustu demosnímků, osobně obcházeli nahrávací společnosti, avšak nikde se nesetkali s pochopením producentů.

„Změnila to až náhoda. Když jsme poslali asi x-tý demosnímek, najednou se nám ozvali asi čtyři labely,“ popisoval Ondřej Polák. Na tomto demosnímku se objevil i pozdější velký hit Praha. Tato skladba byla zařazena do hitparády Evropy 2 a nakonec se stala druhou nejhranější písní roku.

„Díky ní jsme se dostali do povědomí veřejnosti. Praha ostatním otevřela oči. Lidi si začali kapely O5 a Radeček daleko více všímat. Přitom se jedná trochu o paradox. Předtím byl náš demosnímek různými společnostmi odmítán z toho důvodů, že to je country, že tam jsou housle a že to nikoho nebude zajímat,“ vzpomínal basák šumperského souboru.

Pár věcí z nové desky v Artu

Nyní jsou Radečci na úplně jiné úrovni, než byli před lety. Na skutečnost, že začali, jak se říká, od píky, Ondřej Polák nějak zvlášť neupozorňuje. „Podle mého si touto cestou prošla většina kapel. Nechtěl bych náš příběh nějakým způsobem zveličovat. Každý ze začátku hrál za párek a pivo,“ mínil.

O5 a Radeček se nejprve zaměřoval na folk. Nyní bychom jeho tvorbu řadili do oblasti britpopu. Pokud se zeptáme na největší úspěch, basák skupiny má jasno. „Nesmírně mě těší, že kluci z takového malého města dokázali velké věci. Možná jsme se stali inspirací i pro ostatní. Jednou naše sestava seděla po jednom koncertu a na pokec se za námi stavil David Koller. Takový scénář bych si dříve vůbec nedokázal představit. Jde o maličkosti, ale užíváme si to,“ prozradil Ondřej Polák.

Následně charakterizoval playlist, se kterým se Radečci představí v Opavě: „V příštím roce plánujeme vydat novou desku. Bude se jmenovat Ripápá a některé skladby zahrajeme i v Artu.“

V Opavě přišli o dva řidičáky

Na Opavu má kapela jenom dobré vzpomínky, i když by se našly nějaké kaňky. Jednou zde dva její členové přišli o své řidičské průkazy. „Tehdy jsme se vraceli z ostravského koncertu. Na poslední chvíli nám vypadl slíbený řidič, a tak jsme se rozhodli riskovat. Každý z nás měl něco upito. Z naší strany to byla velká hloupost,“ vyprávěl basák O5 a Radeček.

„V Opavě nás zastavili policajti a řidiči sebrali řidičák. Vystřídali jsme se a po pár metrech nás stavěli znova. Vše se opakovalo u dalšího člena skupiny. Nakonec jsme zůstali stát na Jetce u supermarketu Tempo. Byla zima a my strávili celou noc v autě, než jsme mohli vyjet. Napotřetí nikdo nechtěl pokoušet osud,“ připojil několik postřehů.

Slezská metropol se stává jejich častým cílem. „Místní publikum je super. Přes Opavu jezdíme hodně, jelikož nedaleko Hrabyně v Budišovicích máme chatu,“ zakončil basák skupiny Ondřej Polák.

Vystoupení na druhý svátek vánoční začíná ve 20 hodin. Cena lístků v předprodeji činí 100 korun. Na místě jsou pak o 30 korun dražší.

Na tradičním koncertu představí KOFE-IN i věci z poslední desky Libertin

Po kapele O5 a Radeček přijde 26. prosince v Klubu Art řada na druhý zlatý hřeb večera opavskou hudební skupinu KOFE-IN, která momentálně boduje se svým nejnovějším videoklipem Levituju. Koncert KOFE-IN na Štěpána se stal již tradicí.

„Kapela vznikla v roce 2006 a od té doby povánoční koncert pořádáme každý rok. Vždycky jde o velkou show i večírek,“ rozhovořil se zpěvák a frontman skupiny KOFE-IN Jan Kunze. Jak již bylo v předchozím článku zmíněno, povedlo se přilákat i hosty v podobě šumperského uskupení O5 a Radeček.

„Tohle vůbec nebyl problém. Celá klubová hudební scéna je propojená a všichni z kapel se navzájem znají z festivalů a společných koncertů. Mezi naše spřátelené bandy kromě Radečků patří třeba Cocotte minute, Sunshine, Niceland, Imodium a spoustu dalších,“ mínil dále.

Rok 2011 v současnosti odpočítává poslední dny a KOFE-IN ho s klidným svědomím mohou označit za úspěšný. Vydali v pořadí druhou desku Libertin. Vyjma klipu Levituju byl již dříve natočen jiný – Kladu tě na vodu, který bodoval v několika hitparádách. Nejvíce se zapsal do povědomí veřejnosti prvního ročníku Českého Youtube Festu. Odborná porota, do níž byly zahrnuty taková jména české hudební scény jako Xindl X nebo Support Lesbiens, vyhodnotila z 620 hudebních videí klip Kladu tě na vodu coby druhý nejlepší.

„Album Libertin jsme dávali dohromady poměrně rychle. Měli jsme celkem sedmnáct nápadů, z nichž jsme nakonec na desku realizovali deset skladeb,“ pokračoval Kunze. Dneska je KOFE-IN v českých luzích a hájích renomovaná skupina, která se dokázala dostat nahoru. Důkazem tomu budiž časté pozvánky do televizí, vystoupení na velkých prestižních festivalech nebo třeba koncert v Londýně.

„Vždycky jsme se snažili produkovat nezaměnitelnou originální muziku, která nekopíruje, ale jde si svou vlastní cestou.“ zakončil frontman kapely.

Petr Dušek