Jeho hlavní prostory ovládla výstava Tree people, na které se představí dvě finské umělkyně: Ritva Kovalainen a Sanni Seppo. Výstava zachycuje stromy jako objekty uctívání a nositele osobních příběhů a posvátné síly. Popisuje také osudy některých posvátných stromů, hájů a dřevin, které padly za oběť útokům těch, kterým vadilo jejich uctívání spojené s pohanskými kulty.

Výstava také přibližuje staré finské báje o medvědovi, lesním králi nebo popisuje zvyk tesat do stromů za mrtvé. Ústřednímu prostoru Domu umění dominuje stan vytvořený ze stromu a pokrytý obrazy stromů. Kurátor výstavy Jan Pohribný vyjádřil radost nad tím, že výstava je po bludném kamenu ze Skandinávie, který stojí nedaleko, další severskou zajímavostí, jež našla v Opavě své místo.

V Kabinetu fotografie se představuje talentovaná fotografka Tereza Vlčková, která v loňském roce získala řadu ocenění, a tak vstoupila do fotografického povědomí. V Opavě se studentka Institutu tvůrčí fotografie představí výstavou Two / A Perfect Day, Elise… Kurátorem se stal vedoucí institutu Vladimír Birgus.

„Příběh Terezy Vlčkové je příběhem o tom, jak se téměř ze dne na den z člověka stane hvězda,“ zmínil ve své úvodní řeči k výstavě Jiří Siostrzonek. Vzápětí si položil řečnickou otázku, zda vysvětlením nemůže být například jisté spiknutí kurátorů výstav, kteří by se domluvili, že z ní udělají hvězdu.

Společně s Jindřichem Štreitem si však tuto hypotézu hezky rychle vyvrátili. „Nestala by se hvězdou ze dne na den, pokud by za tím nestála její dlouholetá práce,“ uvedl Jindřich Štreit. Podle něj je to všestranná fotografka, která navíc již dostala nabídku působit jako pedagožka na Institutu tvůrčí fotografie. K tvorbě Terezy Vlčkové Jiří Siostrzonek prozradil, že některá z jejích dvojčat jsou skutečná a některá počítačově naklonovaná.

Sama autorka však prý jistě neprozradí, o která díla se jedná.

V oratoři se představuje Radim Labuda s výstavou Lorem ipsum I. „Je podle mě nedefinitivní záležitost, něco otevřeného,“ uvedl Radim Labuda. „Celá instalace vznikala na místě a nápady do poslední chvíle létaly ve vzduchu a proces vzniku výstavy se uzavřel momentem vernisáže,“ dodal Labuda.

„Je to vlastně instalace o instalaci,“ doplnil ředitel Domu umění Martin Klimeš. Co hlavně Labuda ve své tvorbě sleduje, je hledání významu v bezvýznamovosti. Instalace probíhá v rámci projektu Jiná média, jiné tváře, který přispívá v Domě umění již několik let k představování netradičních a nových výtvarných médií a většinou mladých umělců reagujících na daný prostor nebo prostor obecně.

Výstavy v Domě umění jsou návštěvníkům přístupné do 10. srpna.