Moravské hrady.cz je výjimečný letní kulturní festival. Je to mladší bratr projektu České hrady.cz, jenž zasáhl letos do kulturního dění již pošesté. Oba společně se uskutečnily a uskuteční na významných a známých českých a moravských historických památkách.

Konečným číslem pro počet krajů, které akce budou hostit, je osm. Na Moravě již proběhla vystoupení na hradě Bouzov v Olomouckém kraji, poté na hradě Veveří v Jihomoravském kraji a nyní vše do třetice uzavírá jako zástupce Moravskoslezského kraje právě již zmiňovaný Hradec nad Moravicí.

Program festivalu se zaměřuje na představení předních umělců a špiček české hudební scény. Jak si později ukážeme, pořadatelé vskutku na interpretech nešetřili a ukáží nám hodně z toho nejlepšího, co dnes naše hudební nebe poskytuje.

Mýlil by se ovšem ten, kdo by se domníval, že se vše bude točit jen a jen kolem pódiové nabídky. Celý festival je totiž též zaměřen na rozvoj turistického ruchu a upozornění na krásu daných památek v regionech. Jeho mottem má být netradiční atmosféra. Lišit se od ostatních akcí podobného rázu bude ovšem nejen jedinečným prostředím, ale i bohatým výběrem různých doplňkových služeb a občerstvení.

Aby organizátoři podpořili co nejvíce vzdělávací stránku celé věci a představili všem zájemcům místo, kde vše probíhá, jsou v ceně vstupenek zahrnuty i prohlídky stálých expozic zámku.

Zájemci o vstupenky je mohou naleznout v předprodejích. Aby šlo o skutečně rodinnou zábavu a mohli tady přijít i lidé s dětmi, aniž by je to zruinovalo, je dáno, že děti do dvanácti let mají vstupné pouze v ceně 140 korun a ty úplně nejmenší, pokud jejich výška nepřesahuje jeden metr dokonce zadarmo. Pro zbylé činí hodnota vstupenek na páteční program 200 korun a na sobotní 400 korun. I tuto částku se však vyplatí investovat.

Vždyť už v loňském roce byl České hrady.cz vyhlášen na televizi Óčko v rámci hudebních cen nejlepším festivalem roku. I to za něj dostatečně hovoří.

V pátek vše začne od osmnácti hodin karnevalovým zahajovacím večírkem. Jeho součástí bude tombola a každá maska si odnese nějaký dárek. Od devatenácti hodin poté zazpívá první umělkyně. Bude to slovenská sólová zpěvačka, skladatelka, textařka a kytaristka Katarína Knechtová, známá například ze svého dřívějšího působení ve skupině Peha.

Následovat bude od jednadvaceti vystoupení populárních Gipsy.cz. Hudební matiné na krátkou chvíli přeruší vyhlášení nejlepší masky a následně se publiku představí vždy dokonalí bratři Ebenové. To je jen malá ukázka z výběru dne prvního.

V sobotu již budou mít vystupující i fanoušci k dispozici dvě stage. Nikdo se však nemusí bát, že by o něco přišel, protože nemůže být na dvou místech najednou. Jednotlivá vystoupení totiž na sebe budou časově navazovat a pokud se bude činit interpret ne jedné scéně, druhá se bude jen připravovat na následující koncert.

Pocta zahájení tohoto dne připadla na pětičlenné pražské uskupení Dilated, které nabídne přihlížejícím od půl dvanácté směsici hard-rocku a melodického rocku. Od dvanácti hodin bude pódium pro změnu patřit pouze charismatickému mladému zpěvákovi Tomáši Klusovi. Od jedné ho vystřídá na druhém stanovišti XINDL X, vlastním jménem Ondřej Ládek, mistr cechu textů a ironie.

Dalšími v řadě se stanou nenapodobitelní a osobití Monkey Business. Originalitou a drivem nešetří ani kapela Vypsaná fixa, která je vystřídá. Všichni zpěváci, už od Tomáše Kluse, mají stanoven čas na své představení rovnající se zhruba hodině. Svůj čas si tak rozhodně nenechají vzít ani členové skupiny Sto zvířat.

Dalšími hvězdami bude česká indie rocková parta Sunshine. Kdo pořád nebude mít dost naposloucháno, ten se dočká i kapely Wohnout, následovanou PSH a nekonvenčním přístupem na české hudební scéně proslavených Support Lesbiens. Věříme, že nikoho neotráví ani projekt s nebezpečně znějícím názvem Toxique, který prochází ležérním krokem napříč různými muzikálními směry i žánry.

Od dvaadvacáté hodiny přijde čas pro star z těch nejvíce super, Anetu Langerovou. Komu by nestačil ani tento lákavý počin organizátorů, dočká se ještě slovenského uragánu v podobě hard-rockových šílenců z Horkýže slíže.

Jako definitivně poslední potom uzavře kapitolu Moravských hradů v Hradci nad Moravicí nervy uklidňující kapela Kryštof. To bude již od půlnoci do jedné hodiny ranní ze soboty na neděli. Nabitý program v překrásném prostředí, možnosti přespání, občerstvení a mnoho dalších výhod skýtá tento víkend na festivalu Moravské hrady. Už si stačí jen zamluvit vstupenku.

Tomáš Pustka