Režisér Oldřich Lipský a scenárista Jiří Brdečka stáli u zrodu trojice parodií. Nepopiratelný primát drží antiwesternový Limonádový Joe, zhruba stejné oblibě se těší verneovský Tajemný hrad v Karpatech a uváděný film Adéla ještě nevečeřela, který si bere na mušku laciné šestákové detektivky.

V době vzniku snímku, tedy v roce 1977, byly těžko k sehnání, proto se parodie poněkud míjela účinkem. Na druhé straně režisér Lipský měl neomezené možnosti, takže vznikl výpravný film, na jehož úspěchu se podílela celá řada dalších spolupracovníků a nejlepších herců. Ze spolupracovníků jmenujme návrháře kostýmů Theodora Pištěka, animátora a tvůrce triků Jana Švankmajera či autora hudby Luboše Fišera.

Většina herců, kteří ve filmu vystupují, si už bohužel nikdy nezahraje. Máme tedy možnost připomenout si herecké mistrovství Michala Dočolomanského v roli geniálního, dokonalého a místy nesnesitelného amerického detektiva Nicka Cartera, Rudolfa Hrušínského jako typického českého policajta preferujícího pohodlí a pivo, nebo další variaci zloducha a padoucha v podání Miloše Kopeckého.

Ženy jsou neméně okouzlující i ďábelsky zločinné, máme tu roztomilou Naďu Konvalinkovou, tajemnou Olgu Schoberovou a roztržitou Květu Fialovou.

Odkazy: CSFD, IMDB

Jaroslava Malá