Přípravu si – jako v minulých letech – vzala na starost dvě opavská gymnázia, Mendelovo a Slezské. Obětavým pomocníkem jim v tom opět byla Slezská univerzita. V úterý 27. ledna sevprostorách Ústavu historických věd na Masarykově ulici v Opavě sešlo sedmnáct nadšených historiků z jedenácti gymnázií Moravskoslezského kraje.

Přivítali jsme účastníky z Bohumína, Bruntálu, Frenštátu pod Radhoštěm, Havířova, Hlučína, Orlové, dvou ostravských škol, Třince. Samozřejmě nechyběli ani zástupci pořádajících gymnázií.

V prvním kole se soutěžící zakousli do testových úloh, které je řádně prověřily ve znalostech barokního umění. Čekal je ale i přehled v politickém dění 17. a 18. století či v tolik populární každodennosti. Co naši předkové oblékali, čím zdobili sebe a své příbytky, jaké měli záliby, čím se bavili? Zkuste to říct o vlastních prababičkách a zjistíte, jak hluboce se museli soutěžící ponořit do studia barokního životního stylu.

Další otázky se týkaly jedné z nejznámějších osobností českého národa – Jana Amose Komenského. Jako spisovatele, filozofa, pedagogického či náboženského reformátoraho poznala celá řada evropských zemí. O to více by o něm měli vědět jeho „rodáci“. Soutěžící hledali souvislosti mezi Komenského myšlenkami a jeho životem, snažili se porozumět jeho textům a nalézt v nich odpovědi a inspiraci.

Sečteno a podtrženo – než se vypravili soutěžit, museli se opravdu dobře připravit.

Šest ze soutěžících postoupilo do 2. kola. V něm členové odborné komise P. Vojtal, V. Čapská a M. Sosna kladli otázky mnohdy opravdu záludné. Ptali se na osobnosti doby, události i díla význačných barokních umělců. Všemu opět „kralovala“ osobnost J. A. Komenského. To však není nic divného, vždyť v době svého exilu pobýval v centrech řady evropských velmocí.

Ze soutěžení si nakonec vavříny vítězství odnášeli: Jiří Neminář na 1. místě (Mendelovo gymnázium, Opava, uzavřel tím dokonce hattrick), Jakub Honěk na stříbrné příčce (Mendelovo gymnázium, Opava) a o třetí pozici se se shodným počtem bodů podělili Kristýna Polomská (Gymnázium Josefa Kainara, Hlučín) a Michal Przeczek (Gymnázium, Třinec).

Obohaceni však odešli snad všichni účastníci Dějepisné soutěže. A to nejen o vědomosti ze zkoumané oblasti, ale rovněž o poznatky, které jim přinesla více než hodinová exkurze po centru Opavy. Přípravy se na profesionální úrovni zhostila Slezská univerzita.

Na programu byla návštěva barokizovaného kostela sv. Ducha, obhlídka Sobkova a Blűcherova paláce či monumentálního kostela sv. Vojtěcha. Vedle barokní tváře se ale Opava nechala vidět také jako skvost gotický i klasicistní.

Magda Hrstková, Slezské gymnázium Opava