Nominace v nejnovějším ročníku prestižní celostátní Ceny Thálie za mimořádné jevištní výkony se znovu a tentokrát hned dvakrát týká Slezského divadla. V operní kategorii jsou v užší nominaci Barbora Polášková za postavu Carmen ve stejnojmenné opeře Georga Bizeta a David Szendiuch za titulní roli Attily v opeře Giuseppa Verdiho.

„Jsem na to velmi hrdý a považuji ji za zaslouženou, protože opavská opera je republikově na velmi dobré úrovni," konstatuje ředitel opavského divadla Ilja Racek.

Obě díla spojuje jméno režisérky Jany Pletichové. Její jméno bylo rovněž pod opavskou inscenací Tosky, ve které byl vloni za Scarpiu nominován Gustav Beláček, a před jedenácti lety pod Normou, za kterou Cenu Thálie dostala sopranistka Katarína Jorda Kramolišová. Tento stručný přehled nominací jasně prokazuje vysokou úroveň opavské opery i jejího vedení.

OPAVSKÁ OPERA JE VE VELMI DOBRÝCH RUKOU

„Mám velkou radost. Za existence této prestižní ceny se ještě nestalo, aby se až do úzké nominace tří nejlepších výkonů jedné sezony dostali hned dva sólisté z opavských operních inscenací. Tyto nominace jsou důležitým oceněním kvality našeho operního souboru, celého opavského divadla a také města Opavy," netají osobní i profesní potěšení šéfka opavské operní scény Jana Pletichová.

Určitě je srovnatelné se ziskem pražské Ceny Libušky za Její pastorkyni z předminulého roku, kterou rovněž režírovala.

Jen pro zajímavost v operní kategorii letos získaly po dvou nominacích na Cenu Thálie Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a Slezské divadlo v Opavě. Divadla v Brně a v Plzni se musela spokojit s jednou a pražské Národní divadlo s žádnou nominací.

„Mám velkou radost. Opavský Attila mi přinesl mou první užší nominaci na Cenu Thálie. Slezské divadlo znám už z předchozích inscenací Nabucco a Tosca, ve kterých jsem vystupoval. V obou jsem pracoval s režisérkou Andělovou a mám s ní dobrou zkušenost. Drží se klasického pojetí a nepouští se do zbytečných experimentů, které často ani nectí libreto. Když mi nabídla Attilu, nezaváhal jsem," poznamenává sólista Moravského divadla Olomouc David Szendiuch.

Jeho kolegyně má obdobné pocity. „Je to má první nominace a povazuji ji za poctu i za svůj úspěch. Pořád tomu ještě nemohu uvěřit. Carmen je mi hodně blízká svým temperamentem i vášnivostí a mohu říci, že jí dokonale rozumím. V této roli jsem debutovala ve svém olomouckém angažmá a je to stále má nejoblíbenější postava. Už proto jsem ráda, že jsem nominovaná právě za ni.

V Opavě vystupuji vůbec poprvé. V divadle jsem měla štěstí na výborné kolegy i na dokonale připravenou režisérku s přesnou představou," míní Barbora Polášková, která je v současné době na volné noze.