VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opavan Libor Martinek hostem Senátu ČR

Opava, Praha - Libora Martinka, literárního vědce ze Slezské univerzity a překladatele polské beletristické i odborné literatury není třeba podrobněji představovat, patří k nepřehlédnutelným osobnostem opavské kultury.

24.2.2010
SDÍLEJ:

Libor Martinek (vpravo) diskutuje se spisovatelem László Szigetim.Foto: Jiří Mevald

Připravil pro opavskou kulturní veřejnost desítky kvalitních literárních a hudebních pořadů, v jejichž rámci představil české, slovenské a polské autory, s jeho příspěvky a recenzemi se seznamujeme již od vzniku původního týdeníku Region v roce 1992.

Z Martinkova badatelského zaměření na problematiku literatury širšího Opavska, Ostravska a Těšínska vykrystalizoval v nedávné době také příspěvek na konferenci Spisovatel ve sjednocující se Evropě – hledání témat a jazyka, která se uskutečnila v počátku února v Senátu Parlamentu ČR díky organizačnímu úsilí Masarykovy demokratické akademie.

Libor Martinek vystoupil před senátory a před hosty zejména z řad spisovatelů, ale také studentů zejména humanitních oborů pražských vysokých škol s příspěvkem K některým problémům současné literární kritiky severomoravské a slezské provenience.

Martinek se ve svém referátu pokusil komplexně představit pražským i mimopražským posluchačům situaci v literární kritice, která je ve srovnání s jinými literárními obory v našem regionu stále popelkou. Vždyť kdo by si z místních spisovatelů, redaktorů literárních časopisů a kulturních periodik v regionu přál být hodnocen podle náročnějších celostátních měřítek.

Martinek se před posluchači také zmínil o několika literárněkritických osobnostech z opavského Slezska, zejména o zasloužilém bezručologovi Jiřím Urbancovi a z mladších Jakubu Chrobákovi, jenž je s Opavskem spojen profesně působením na Slezské univerzitě, ale výrazný kritický talent představuje již dnes; Chrobákův hlas je slyšitelný také ve významných kulturních centrech.

„Konference v Senátu Parlamentu České republiky měla výbornou úroveň, bylo pro mne ctí, že jsem mohl vystoupit vedle takových osobností, jako je literární kritik Vladimír Novotný z Prahy, ředitel Ústavu slavistických a východoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Rudolf Chmel, věhlasný filozof Erazim Kohák, ředitel New York University v Praze Jiří Pehe nebo spisovatel a vydavatel maďarského původu László Szigeti.

Naše rozhovory a zamyšlení na téma spisovatele ve sjednocující se Evropě uvedla místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, přítomni byli předseda parlamentu Petr Pithart a další významné osobnosti politického a kulturního života. Sympatický zájem o seminář i o diskusi, která po něm následovala, projevili studenti pražských vysokých škol.

V rámci televizního šotu byl dán prostor také předsedovi Obce spisovatelů, básníkovi a literárnímu vědci profesoru Vladimíru Křivánkovi. Můžeme sledovat celou řadu zajímavých a mezinárodně uznávaných spisovatelů píšících česky i mnoho talentovaných mladých autorů, bohužel situace v institucionálním zázemí pro autorskou tvorbu v mateřském jazyce i pro propagaci české literatury v zahraničí není zdaleka taková, jakou by si česká literatura ve srovnání s jinými a co do počtu obyvatel dokonce menšími státy Evropské unie zasluhovala, ale na podrobnější rozbor zde není prostor,“ svěřil se Libor Martinek.

„Není to univerzální téma nebo atraktivní námět, který otevírá české literatuře bránu do kulturního světa, může to být specifická historická situace, v níž se česká kultura ocitla, ale v případě autorů z etnicky nebo etnograficky osobitých krajů může rozhodnout o úspěšnosti a především hodnotnosti díla, jak umělecky uchopí strukturu regionu, případně jakým způsobem dokážou zúročit jeho tradice a dědictví,“ uzavřel svou úvahu Libor Martinek.

24.2.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
11

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Životní pojištění, ilustrační foto

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Tento týden představíme prvňáčky ZŠ Kravaře

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

V Klokočově hořela sláma, požár ohrožoval kravín

Pět hasičských jednotek vyjíždělo v neděli odpoledne do Klokočova, kde začal hořet stoh s lisovanou slámou.

Koledy si zazpívají sportovní tváře okresu, chybět nesmí ani Karel Kostera

Termín letošního ročníku akce Deníku Česko zpívá koledy se neúprosně blíží. Už ve středu 13. prosince se tradiční vánoční písně v 18 hodin rozezní také opavským okresem.

O kuriózní případy nemají strážníci v regionu nouzi

Čas od času jsou strážníci v opavském i bruntálském okrese nuceni řešit situace, které dokážou vyvolat úsměv na tváři nebo nad nimiž si lidé takříkajíc ťukají na čelo. Roli v nich často hrají alkohol, zapomnětlivost i různí živočichové.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT