Letos je do tří kategorií přihlášeno celkem 63 tuzemských i zahraničních účastníků. První kategorie je určena amatérům do 26 let a přihlásilo se do ní devět soutěžících. Druhá kategorie pro studenty konzervatoří do 19 let zaujala devatenáct zájemců a třetí kategorie s limitem 26 let je mezinárodní a soutěžit v ní bude pětatřicet umělců.

Dvanáct je českých a z cizinců jsou nejvíce zastoupeni Slováci, Poláci a Rusové. Nejmladšímu soutěžícímu v této kategorii je 15 a nejstaršímu 26 let.

Pro pořádání soutěže takového významu má Opava skvělé zázemí

Opavská varhanní soutěž je svým rozsahem a významem jediná nejenom v Česku, ale i v Evropě. „Má tři kategorie a to není obvyklé. Letos je už v kontextu se jménem Petra Ebena, který byl čestným předsedou 14. ročníku. Tím se posunula i její orientace a každá kategorie počítá s uvedením jeho díla. Nejlepší interpretace bude ohodnocena prémií Nadace Českého hudebního fondu,“ říká tajemník soutěže Jiří Čech.

Přímo z Opavy letos žádný soutěžící není. Z Moravskoslezského kraje bude v první kategorii soutěžit adept z Frýdku–Místku, ve druhé kategorii se objeví tři studenti opavské Církevní konzervatoře, z nichž jeden je z Českého Těšína, a nejmladší soutěžící 3. kategorie bydlí v Brušperku.

Odborné poroty jsou mezinárodní

„V soutěžních porotách, které jsou mezinárodní, jsou Češi v početní menšině. To zaručuje objektivitu hodnocení výkonů jednotlivých soutěžících,“ konstatuje opavský varhaník a porotce pro 3. kategorii Tomáš Thon. Sedmičlennou porotu pro první a druhou kategorii tvoří čtyři Češi, dva Poláci a jeden Slovák. Předsedou je Petr Rajnoha.

V sedmičlenné porotě pro třetí kategorii jsou zastoupeni dva čeští a po jednom polský, německý, slovenský, italský a norský porotce. Předsedou bude norský varhaník Halgeir Schiager, který také koncertně vystoupí 22. října od 19 hodin v konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie.

Organizátoři vyzdvihují pomoc Církevní konzervatoře

Velkou zásluhu na úspěšném rozvoji této mezinárodně prestižní soutěže má statutární město Opava jako hlavní sponzor. „Soutěž město považuje za svou a z rozpočtu na ni uvolnilo 800 000 korun. Ministerstvo kultury přispělo 150 tisíci korunami a Nadace Český hudební fond poskytla na ceny pro díla Petra Ebena částku 15 000 korun,“ říká organizátor soutěže za město Petr Rotrekl.

Vysoce hodnotí postoj Církevní konzervatoře, bez které by se soutěž už těžko obešla. Spojení varhanní soutěže s touto uměleckou školou považuje za jediný vhodný směr. Pro mnohé vítěze znamenala soutěž startovní výstřel na další profesní cestu. „Několik dřívějších vítězů máme v našem pedagogickém sboru a jsou pro výuku velmi přínosní,“ dodává ředitelka Církevní konzervatoře Eva Bláhová.