Žádné letní kino, ani country bál či oldies party. Opavské kulturní léto končí a nabídne již jen hudební produkci na Dolním náměstí. Ve čtvrtek 27. srpna zde vystoupí Xavier Baumaxa a kapela Two men whose love´s music. První vystoupení začíná v 19 hodin, druhé ve 21 hodin.

Osobitý styl Xaviera Baumaxy je zřejmý i údajů, které o sobě uvádí: „Buránek regionálního charakteru. Své písně skládá v kuchyni, v autě a na záchodě, který je však propojen s koupelnou, takže je to sporné.“ Za mezník své kariéry považuje například 11 let, kdy začal docházet do lidové škole umění na hru na kytaru. O tři roky později založil svou první folkrockovou kapelu Prach. Vystudoval pedagogiku s aprobací na češtinu a angličtinu. Než se vydal na sólovou dráhu, působil v kapelách V.M.H. a Faulnamusic. Jeho projev je založen na slovních hříčkách, parodiích na různé hudební styly a zpěváky a popkulturních odkazech. Písně jsou prokládány minimalistickou poezií ukrajinského básníka Em Rudenka. A jak hodnotí svůj stav ve 33 letech, tzn. před necelými třemi lety? „Sebeuspokojení, vzdání se všech ambicí, obalení se sádlem, postupná rezignace, uzavření se do sebe, narůstající alkoholismus a neustálá práce na těchto zásadních, zlomových životních křižovatkách.“

Rozhodně méně nápadné se jeví seskupení, které přijde po Baumaxovi. Two men whose love´s music. Přestože název říká, že jde o dva muže, kteří mají rádi hudbu, celkem jde o muže čtyři– Tomáš Velzel, Filip Lorenc, Jiří Jirák a Matěj Slezák. Pohodová muzika přijede ze Zábřehu.