Den poté, v pátek 8. července, proběhne v Městských sadech mezi 17. a 22. hodinou představení opavské hudební tvorby v podání kapely Expedice Apalucha, kterou vystřídá ostravská skupina Úspěch.

Ivo Samiec a jeho spoluhráči nejsou jen bubenický orchestr. Jejich vystoupení jsou založena na přesvědčení, že hudba může léčit, vždyť rytmus je svého druhu komunikace. Lídr orchestru se může také opřít o své zkušenosti z muzikoterapie, kdy spojoval elementární rytmy afrického bubnu s mantrickým zpěvem.

Žánrově je bubenický orchestr nezařaditelný už vzhledem k různým druhům bubnů i dalších nástrojů, které jeho hráči všech věkových kategorií využívají. Neobyčejně široká je i škála hudebních motivů, které byly inspirovány brazilskými karnevalovými průvody, arabskými hudebníky, domorodými šamany i tibetskými mnichy.

„Opavské kulturní léto zahájíme směsí skladeb jak ze starého CD, tak ochutnávkou z připravované desky. Lidé, kteří se přijdou podívat, uvidí orchestr BORIS v novém koncertním image, které jsme si mimo jiné připravili i pro televizní soutěž Česko Slovensko má talent, ve které jsme již postoupili po ostravském castingu do užšího výběru,“ uvedl k vystoupení Ivo Samiec.

Kapela Expedice Apalucha vznikla v roce 2000 a přes svou určitou charakteristickou žánrovou a autorskou rozmanitost se usnesla na stylu blues beat, jak uvádí na svých internetových stránkách. Zúčastnila se různých festivalů, soutěží, několikrát předskakovala slavnějším skupinám a interpretům. Nejen fanoušci skupiny mohou ocenit energické vystoupení party sehraných muzikantů.

Porubská skupina Úspěch je stejně netradiční jako její název. Na svých koncertech nabízí vedle hudby i spoustu legrace v duchu tradičního drsného ostravského humoru. Opavské kulturní léto, pořádané statutárním městem Opava a organizací Kulturní Opava, bude posléze pokračovat nejen dalšími koncerty, ale také filmovými projekcemi a tanečními oldies diskotékami.

Program Opavského kulturního léta

čtvrtek 7. července 19.00 Dolní náměstí – Bubenický orchestr Iva Samiece
pátek 8. července 17.00 Městské sady – kapely Expedice Apalucha a Úspěch
středa 13. července 21.00 Městské sady – film Trosečník
čtvrtek 14. července 19.00 Dolní náměstí – kapela Wohnout
sobota 16. července 18.00 Městské sady – festival pivovarů Rockotéka – filmová projekce Kabát – Corrida
středa 20. července 21.00 Městské sady – film Adéla ještě nevečeřela
pátek 22.července 18.00 Městské sady – Oldies diskotéka – M. Jackson
úterý 26. července 19.00 Dolní náměstí – David Spilka a skupina James
středa 27. července 21.00 Městské sady – film Matrix
čtvrtek 28. července 18.00 Dolní náměstí – recitál Jiřího Schmitzera
sobota 30. července 18.00 Městské sady – filmová projekce U2 Live

Jaroslava Malá