Stačí jen poslat maximálně pět fotografií pořízených v Opavě nebo v dalších místech turistické oblasti Opavské Slezsko na e-mailovou adresu: fotosoutez@opava-city.cz. Možnosti jsou otevřené, a je proto jen na autorech, jestli pošlou momentky z koncertu, z koupání na Sádráku, nebo jen zajímavě zvěčněnou konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie.

Důležité je, aby bylo z fotografie zřejmé, kde byla zhotovena. V prvním kole budou o postupujících rozhodovat hlasy fanoušků facebookového profilu Opavského Slezska. Do finále postupuje deset snímků s nejvyšším počtem získaných hlasů. Vítězný návrh pak vybere porota složená ze zástupců města a profesionálních fotografů a na vítěze čeká cena v podobě Kompedia pro digitální fotografy.

Jde o pět knížek světoznámého fotografa a spisovatele Michaela Freemana a jeho přátel. Knihy jsou navíc uloženy v praktickém kufříku, vhodném například pro přenos části fotografické techniky. Soutěž trvá od 15. července do 31. srpna a snímky musejí pocházet z té doby.

Přijímány jsou pouze fotografie ve formátu jpg nebo tiff o minimální delší straně fotografie 1000 px, zaslané uvedeným e-mailem nebo prostřednictvím odkazu, na kterém budou ke stažení. Jejich zasláním souhlasí autoři s uvolněním svých fotografií jako volného díla. Přihlášené fotografie nemohou být v průběhu soutěže dále upravovány, a to ani změnou snímku, názvem nebo popisem, nesmějí obsahovat rámeček.

Při podezření, že jde o ukradený snímek, musí být autor vítězné fotografie na požádání schopen prokázat, že ji skutečně sám vytvořil. Ceny budou rozesílány jen v rámci České a Slovenské republiky.