Přehlídka dětských souborů začne v deset a sedmnáct hodin ve Sněmovním sálu minoritského kláštera.

Festival má již svou historii. „Vystřídaly se na něm soubory z Opavy i okolí, ale i z dalších míst České republiky,“ uvedl pořadatel Karel Kostera. „Přijely soubory z Karviné, Dačic či Háje,“ vzpomínal pořadatel. Ani tentokrát nebude chybět přespolní host. Vystoupí Koťata z Bílovce, Čápata z Dolních Životic, Vrchňáček z Opavy, Chlapecký sbor ze Stěbořic, Folklorní soubor Úsměv z Opavy či Chlapecká cimbálová muzika z Opavy.

Zároveň se představí vítězové regionální soutěže Opavský skřivánek a Opavské a těšínské Slezsko. Slovem bude provázet Jaroslava Poláková. „Všechny srdečně zveme. Na závěr se můžou přítomní těšit na společné vystoupení všech účastníků,“ poznamenal na závěr Karel Kostera.

Páteční akce především pro školáky

Místem konání pátečního programu jsou Městské sady a opavské koupaliště. Akce potrvá od 9 do 15 hodin. Na koupališti bude připraveno setkání s pohádkovým pejskem a kočičkou, s kocourem v botách nebo Zlatovláskou.

Děti budou plnit soutěže, zajezdí si na kajacích, zaskáčou na trampolíně či vyzkoušejí střelnici. Do Městských sadů se pak vydají na stanoviště s ukázkami aktivit ze záchranného systému či s tematickými úkoly pro děti.

Dále budou k vidění ukázka hasičského a vyprošťovacího tanku, ukázka činnosti dekontaminační linky a lanové aktivity, stanoviště s kriminálním technikem, s radarem, pyrotechniky a těžkooděnci, ukázka práce psovodů, dopravní výchova, ukázky odchytů zvířat, testy pro děti, střelnice, ukázka zbraní a speciální vojenské techniky.

V programu bude také několik konkrétních ukázek. V deset hodin bude předvedeno vyprošťování osob z havarovaného vozidla, o půl hodiny později přijdou na řadu ukázky bojového umění musado, dále ukázky psovodů. V poledne předvedou přítomné složky dekontaminaci a ve třináct hodin program zakončí opět vyprošťování osob z havarovaného vozidla.

Děti mohou celý den soutěžit o sladké odměny pomocí hracích kartiček.

Sobota zavede do centra i do Městských sadů

Malí i velcí mohou svůj Opavský den dětí začít v deset hodin v Městských sadech. V rámci in-line univerziády se bude soutěžit O Pohádkový pohár. Pro děti a mládež bude připravena soutěžní dráha. Odtud se budou moci všichni vydat do centra města.

Od čtrnácti do osmnácti hodin budou na různých místech nachystány atrakce pro všechny. V minoritské zahradě bude připraveno Putování pohádkovou zahradou. Děti od devíti do dvanácti let si upečou dort s pejskem a kočičkou, projdou si les s Karkulkou nebo si vyzdobí perníkovou chaloupku. V rámci toho si nejmenší vyzkouší malování na obličej či malování chaloupky.

Navštívit draka ve sluji, změřit s ním své síly, potkat trpaslíky a Sněhurku či si zařádit ve skákacím hradu, trampolíně a na skluzavce budou moci všichni, kteří dorazí do Dvořákových sadů, Sadů Svobody a Křížkovského sadů. Větší potkají motorkáře nebo vyzkoušejí trenažér navozující stavy beztíže či simulátor surfingu. Nebudou chybět ani ukázky bojových umění či výstava motorek.

Na závěr se všichni od osmnácti hodin potkají před Slezským divadlem, kde vypukne pohádka Mach a Šebestová. V případě špatného počasí se uskuteční v divadle. Opět nebude chybět soutěžení pomocí hracích kartiček.

Slezské zemské muzeum má dva dárky

Slezské zemské muzeum připravilo ke Dni dětí dva dárky. Tím prvním je slavnostní zahájení otevření zookoutku v Arboretu Nový Dvůr. Uskuteční se v sobotu v deset hodin. „Svůj domov v něm najdou mimo jiné koza kašmírská, koza kamerunská, prase vietnamské, ovce domácí, králíci, slepice. Děti budou moci pod dohledem svých rodičů vstoupit do ohrady, pohladit si zvířecí miláčky a nakrmit je,“ uvedla vedoucí prezentačního oddělení Kamila Streitová.

Krmení bude možno zakoupit přímo na vrátnici u vstupu do arboreta. „Vstup do arboreta mají děti v tento den zdarma. Současnou snahou vedení muzea je přizpůsobit aktivity a expozice Slezského zemského muzea zájmům široké veřejnosti a udělat z muzejních expozic příjemné a inspirativní místo pro trávení volného času,“ doplnila Streitová.

Druhým dárkem všem dětem je interaktivní výstava Hrajeme si s obrazy Zdeňka Buriana, která je zahrnuta do Opavského dne dětí. Výstava bude zahájena také v sobotu v historické výstavní budově od deváté hodiny ranní.

„Děti se hravou formou seznámí s obrazy a ilustracemi známého malíře,“ upozornila vedoucí prezentačního oddělení. Dovědí se zajímavosti z jeho života a pobaví je interaktivity – složení kostry dinosaura, rozdělání ohně, skládání puzzle, tvorba indiánské čelenky, hra na netradiční nástroje apod. K výstavě použijí pracovní listy.

„Výstava je určena dětem od osmi do dvanácti let. Také do historické výstavní budovy mají v tento den děti vstup zdarma,“ doplnila Kamila Streitová. Otevřena bude až do 23. srpna denně od devíti do sedmnácti hodin.