Akira Kurosawa (1910 – 1998) otevřel japonské kinematografii cestu do Evropy i Spojených států. Oslnil filmem Rašomon, který získal Zlatého lva v Benátkách v roce 1951.

O tři roky později získal na tomtéž festivalu lva stříbrného za snímek Sedm samurajů. Poučení diváci si již zvykli na expresivní herecký projev a stylizovaný pohyb postav, které inspirovalo tradiční japonské divadlo.

Dokázali ocenit výtvarnou sílu Kurosawových kompozic, jež svědčí o režisérově předchozím studiu malířství, zatímco studium literatury je zřejmé z osobitého oživení samurajských vyprávění tzv. žánru džidai geki.

Příběh sedmi samurajů, kteří brání chudé vesničany před nájezdy banditů, se odehrává v 16. století během občanských válek. Kurosawa studoval i politickou filozofii, což je patrné ve vývoji vztahu samurajů a vesničanů, kteří postupně mění své názory a předsudky jedněch o druhých.

O kvalitách snímku svědčí i skutečnost, že v roce 1960 natočil jako remake Don Siegel úspěšný western Sedm statečných, stejně jako fakt, že zpomalování akčních scén je dodnes užívaným výrazovým prostředkem. Film Sedm samurajů sice nedávno uvedla Česká televize, ale opravdu si vychutnat toto velkolepé dílo lze jen na plátně.

Další odkazy: CSFD, IMDB