Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opavský Hamlet nenabízí divákům téměř nic

Opava - „Tak nám zabili Ferdinanda,“ řekla paní Műllerová Švejkovi. „Tak nám zase zabili Shakespeara,“ mohou říkat opavští diváci.

20.3.2009 3
SDÍLEJ:

Michal Stalmach (Hamlet) s Hanou Vaňkovou (královna Gertruda).Foto: Jiří Kristian

Dánský kralevic vběhl na jeviště Slezského divadla poprvé 8. března se zvukovým i světelným humbukem. Kolem něj je spousta křiku a bouchání do trubek, volný prostor prázdné scény účinkující využívají k neustálému zběsilému přebíhání z místa na místo.

Efektní kostýmy podle návrhu režisérky Oxany Smilkové ostře kontrastují s až odpudivou scénou Jana Duška. Režisérka Oxana Smilková vtiskla proslulému Shakespearovu dílu s podtitulem Obrazy ze života královské rodiny podobu, připomínající absolventská představení studentů hereckých škol.

Už prověřenou pravdou však je, že Slezské divadlo není pro takové experimenty zrovna vhodné.

Nastudování této inscenace bylo určitě věnováno hodně času i spousta sil. Už proto je škoda, že výsledek připomíná rychlokvašku. Jedním z hlavních problémů inscenace je nesrozumitelnost řeči. Ke svižnému tempu je zvolena i rychlá mluva, kterou účinkující většinou nezvládají. Výsledkem je breptání, šumlování, zajíkání a další hlasové projevy, které těší snad jen logopeda.

Také není jasné, proč je Hamlet při setkání s duchem zavražděného otce nucen ke schizofrenii, když se přízrak může po jevišti klidně procházet sám. Představitel titulní role Michal Stalmach určitě dělá, co je v jeho silách. Hamleta představuje spíš jako neurotika než filozofa, třebaže i takové náznaky problesknou. Zřetelné jsou u scén s matkou Gertrudou (Hana Vaňková) a podle očekávání v „lebkové“ scéně na hřbitově.

Diváci skvěle chápou i jeho sdělení kancléři Poloniovi (Martin Táborský): „Slušnost a poctivost je dnes velká vzácnost“. Jakub Stránský představuje krále Claudia jako milujícího manžela a citlivého člověka, ale na hony vzdáleného představám podlého bratrovraha. Není divu, že jeho drobné intriky, jako SMS anglickému králi s žádostí o zavraždění Hamleta nebo vlastní iniciativa v tomto směru, působí až nepatřičně.

Podobně je na tom jeho věková podoba, která postavě neodpovídá ani náhodou. Zajímavým nápadem je náznak moře, ve kterém se může král, královna i kancléř rekreačně potápět a Ofélie utonout. Efektně působí i nefalšovaný déšť v pozadí, dokreslující pochmurnou atmosféru, v podstatě korespondující s náladou diváků.

Na ty, které premiérové představení snad i zaujalo, není potřeba kalkulačku. Někteří takoví v hledišti možná i byli, ale na rozpačitém výsledku stejně nemohou nic změnit. Krátký závěrečný aplaus premiérového publika na otevřené scéně bez opony byl aktem slušnosti vůči hercům, kteří za nic nemohou.

I bez křišťálové koule je jasné, že Hamlet bude mít ve Slezském divadle jepičí život a pokud lze něčeho litovat, pak hlavně promarněného vkladu účinkujících a času diváků. Právě je si totiž dramaturgie při stavění vlastních pomníčků vzala jako rukojmí a je vážné nebezpečí, že jejich přízeň roztaje ještě v letošní sezoně rychleji než jarní sníh.

Autor: Jitka Hrušková

20.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení