Premiéru jeho slavného díla uvede operní soubor Slezského divadla v neděli 14. února od 19 hodin v originálním znění.

Světovou premiéru měla Bohéma 1. 2. 1896 v Turíně pod taktovkou Artura Toscaniniho, ale vítěznou pouť po světových jevištích zahájil tragický příběh pařížských milenců až o dva měsíce později v Palermu.

V opavském provedení ztvární postavu básníka Rudolfa tenorista Michal Pavel Vojta a švadlenkou Mimi bude jeho stálá divadelní partnerka, sopranistka Katarína Jorda Kramolišová Druhý milenecký pár (Marcel a Musetta) vytvoří Nikolay Někrasov s Terezou Kaveckou.

V dalších rolích vystoupí Zdeněk Kapl, Dalibor Hrda, Peter Soós, Václav Marek, Roman Cimbál a Rosen Georgiev. Dílo režijně nastudoval Ladislav Štros a navrhl též scénu. Autorem kostýmů je Josef Jelínek, divadelní orchestr povede šéf operního souboru Damiano Binetti a spoluúčinkuje orchestr, sbor i balet Slezského divadla.

Giacomo Puccini se narodil roku 1858 v Lucce v rodině varhaníka. Opera ho oslovila až po zhlédnutí Aidy a jeho prvotinou byla jednoaktovka Le Villi. K nejznámějším Pucciniho operním dílům patří Manon Lescaut, Bohéma, Tosca a Madame Butterfly. Jeho melodie jsou velmi znělé a působivé. Vytvořil ještě Děvče ze zlatého západu, Vlaštovka, triptich Plášť, Sestra Angelica a Gianni Schicchi.

Svou poslední operu Turandot nemohl dokočit pro rakovinu, které 29. listopadu 1924 v Bruselu podlehl. Později ji dokončili skladatelé Franco Alfano a Luciano Berio. Autorem románové předlohy byl Henri Murger, který začínal jako advokátní poslíček a později se vypracoval až na člena ruského diplomatického sboru v Paříži.

Po smrti matky se odstěhoval do podkrovní mansardy a věnoval se literatuře a psaní. Stal se spoluredaktorem časopisu Korzár, ve kterém publikoval krátké příběhy ze života pařížské mládeže. Později je vydal knižně pod názvem Obrazy ze života bohémy a román Pucciniho zaujal.

Zajímavé na něm je to, že částečně představuje autobiografii svého tvůrce. Sám sebe Murger popsal v postavě Rudolfa a pro postavy malíře Marcela, filosofa Collina i hudebníka Schaunarda byli předlohou jeho přátelé.